25 Yıllık Ev Hanımı Emeklilik Sistemi! 50 Yaş Şartı Var-2022

25 Yıllık Ev Hanımı Emeklilik Sistemi son dönemde kanun tasarısı olarak sunulması üzerine ev hanımlarına emeklilik imkanının yolunu açtı. Ev hanımları yaşlılık dönemleri boyunca kendilerini en azından maddi olarak güvende hissetmek istiyor. Ekonomik bir destek olarak görülen emeklilik, evlilik süreci boyunca aile kurumunun devamı konusunda üstün bir görev üstlenen anne ve ya eşlerin emekli olması konusunda yasa tasarısı oluşturulmuştur. Bu kanun tasarısının çıkış yolu ise şöyledir; Erken yaşta evlenen ve çocuk bakımı, ev düzeni gibi bir çok sorumluluğu olan eşlerin iş hayatına atılamaması gayet normaldir. İş hayatına atılamayan , ev hanımları ilerleyen dönemlerde emekli olamadığı için bir çok sıkıntı ile karşılaşıyor. Kendisini güvende hissetmesi amacı ile 25 yıl evli olan ve 50 yaşını tamamlamış kişiler emekli olmaya hak kazanmaktadır.
Ekonomi - 15/02/2022 22:09 A A

25 yıllık ev hanımı emeklilik sistemi kanun tasarısı ile birlikte gündeme geldi. Bir çok ev hanımı bu konuda araştırmalar yaptı. Ev hanımları emekli olabilir mi? Ev hanımı emekli maaşları ne kadar olacak? 25 yıllık ev hanımı emeklilik şartları nelerdir? Soruları gündem de en çok merak edilen konulardan birisi olmuştur. Bu konuda değerli ev hanımlarının emeklilik sistemlerine dahil olması ve emeklilik hakkını kullanabilmeleri için detaylı bir araştırma yaptık. Merak edilen sorular ve cevaplarını makalenin devamın da açıklayacağım.

25 Yıllık Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi?

Ev Hanımı Emeklilik Sistemi son dönemde kanun tasarısı olarak sunulması üzerine ev hanımlarına emeklilik imkanının yolunu açtı. Ev hanımları yaşlılık dönemleri boyunca kendilerini en azından maddi olarak güvende hissetmek istiyor.

Ekonomik bir destek olarak görülen emeklilik, evlilik süreci boyunca aile kurumunun devamı konusunda üstün bir görev üstlenen anne ve ya eşlerin emekli olması konusunda yasa tasarısı oluşturulmuştur. Bu kanun tasarısının çıkış yolu ise şöyledir; Erken yaşta evlenen ve çocuk bakımı, ev düzeni gibi bir çok sorumluluğu olan eşlerin iş hayatına atılamaması gayet normaldir. İş hayatına atılamayan , ev hanımları ilerleyen dönemlerde emekli olamadığı için bir çok sıkıntı ile karşılaşıyor.

Kendisini güvende hissetmesi amacı ile 25 yıl evli olan ve 50 yaşını tamamlamış kişiler emekli olmaya hak kazanmaktadır. Kanun yasası açıklaması ile “Belirlenen prim sayısı ve belirlenmiş olan 50 yaşını tamamlayan” kişilerin başvuruları olumlu sonuçlanacaktır. Sonsuz emekleri olan ev hanımlarının da emekli olmaları için Türkiye Cumhuriyeti düğmeye bastı.

Ev Hanımı Emeklilik Yasası ve Şartları Nelerdir?

25 Yıllık Ev Hanımı Emeklilik Müjdesi! Sloganını gören ev hanımları emekli olmayı hayal olarak görmektedir. Ancak bu durum hayalden öte bir noktaya ulaşmaktadır. Ev Hanımı Emeklilik Yasası itibari ile bu durum resmiyet kazanarak emekli olma şansını yaratmıştır. Kanun yasasına göre emekli olmak isteyen ev hanımları için bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartlar ise aşağıdaki gibidir;

  • -Normal şartlar da emekli olamayan kişiler,
  • -Evlilik süresi en az 25 yılı doldurmuş olmak,
  • -Başvuru yapacak olan ev hanımının 50 yaşını doldurmuş olması da şartlardan birisidir.

Normal şartlarda çalışan kişiler kadınlar için 2008 yılı itibari ile emekli olma şartları 7200 gün ve çalışma süresi en az 20 yıl olmak üzere belirlenmiştir. Ev hanımı olmayan ve çalışan kişiler ise yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getirdiği taktirde emekli olabilecektir.

25 Yıllık Ev Hanımı Emeklilik Yasası Resmi Gazete 06.01.2020 tarih 2/2492 Esas Numarası ile Açıklanmıştır!

Ev Hanımlarına Emeklilik Yasası Nedir?

Ev hanımı emeklilik projesi 2020 yılı başlarında ortaya çıkmıştır. 2020 yılı Ocak Ayı başlarında Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonu tarafına sunulan bir yasa tasarısı olarak resmen teklif edilmiştir. Komisyon ise bu teklifi incelemiş ve nihai olumlu sonuçlandırmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyon kararı yukarıda belirttiğim gibi 25 yıllık ev hanımı olmak ve en az 50 yaşını dolduran ev hanımlarının emekli olması konusunda karar kılmıştır. Normal şartlar da emekli olmamak şartı da ek olarak belirtilmiştir. Bu koşulları yerine getiren ev hanımlarının emekli olması mümkündür.

Meclise sunulan bu yasa teklifi ile birlikte; çalışmayan ev hanımları da borçlanma sayesinde emekli olmaya hak kazanacaktır. Borçlanma iki şekilde gerçekleşecektir. Borçlanmalar ise;

  • -Doğum borçlanması
  • -Yurt dışında ikamet edilen süre borçlanması olarak ödenmektedir.

Ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigorta girişi olmayan ev hanımları için de borçlanma mevcuttur. Sigorta girişi olmayan ev hanımları, sigorta primi borçlanması ile kendi primlerini ödemek ile yükümlü kılınmıştır. Sigorta prim ödemeleri her ay ve düzenli olarak ödenmek zorundadır. Sigorta primi ödemeleri SGK tarafına yapılmaktadır. Ödemeler tamamlandıktan sonra başvuru yapmaya ve emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Ek olarak çalışmayan ev hanımları borçlarını ödemesi durumunda ev hanımı emekli aylığını almaya başlayabilir.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? – 2022

25 yıllık ev hanımlarına emeklilik başvurusu konusunda bir kaç adım izlenmektedir. İlk olarak emekli olmak isteyen ev hanımları ikamet ettiği bölgedeki Vergi Dairesine giderek , Gelir Vergisinden muaf olduklarını kanıtlamak zorundadır. Gelir vergisi muaflık durumunu kanıtlar derecedeki belgeleri toparladıktan sonra Vergi Dairesi elden teslim edilmek zorundadır.

Bir sonraki adım da ise ikamet ettiği il ve ya ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na T.C. Kimlik belgelerinin fotokopi, isteğe bağlı sigorta giriş formu, Vergi Dairesi’nden alınan belge ile müracaatta bulunulması gerekir. Ev Hanımları Emeklilik Başvurusu onaylanmasından sonra artık ev hanımları sigortalı şekilde gözükecektir. Sigortalı gözükmeye başlayan kişilerin SGK Prim borcu hesaplanır ve her ay düzenli olarak kuruma ödenmeye başlanır. Prim borcunuz bittikten sonra ise emekli olmaya hak kazanırsınız.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu E Devlet!

Google Play uygulaması ile indirilebilen E Devlet uygulaması üzerinden ve ya internet tarayıcınız ile giriş yaparak E Devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

E Devlet Sistemine giriş yapmak için tıklayınız.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ev hanımları için emeklilik şartları, maaş ödemeleri ya da gerekli sorgulamalar telefon aracılığıyla yapılabilmektedir. T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Alo 170’i arayarak sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Görüşme esnasında yanınızda TC Kimlik kartınızı bulundurmanız gerekmektedir.

Çocuk Bakım Parası 600 TL! PTT ile Başvuru ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Ekonomi - 22:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.