ABD ve Türkiye Müttefikliği Yeni Uzlaşma

Cooper, iki ülkenin müttefik olduğuna vurgu yaparak, birlikte olmak Türkiye’nin, ABD’nin ve NATO’nun ittifakının en iyi çıkarına olan durumdur.
Gündem - 18/12/2020 02:51 A A

ABD ve Türkiye Müttefikliği: ABD Dışişleri Bakanlığı, siyasi ve askeri işlerden sorumlu müsteşarı Cooper, New York yabancı basın tarafından düzenlenen tercih edilen güvenlik ortağı olarak ABD 2020’nin önemli noktaları ve 2021’e bakış konulu bir filmde gazetecilere konuştu.

“Türkiye’ye yönelik alınan yaptırımlar konusuna değinerek bu konuda başka alternatifleri kalmadığını savunan Cooper, yaptırımlar yeni bir uzlaşı. Gidilecek yolları belirlemek için imkan sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Cooper, iki ülkenin müttefik olduğuna vurgu yaparak, birlikte olmak Türkiye’nin, ABD’nin ve NATO’nun ittifakının en iyi çıkarına olan durumdur. Bu alanda uzlaşma aramak en iyisidir. ABD ve Türkiye Müttefikliği, Ankara’daki mevkidaşlarımız için biraz çaba gerektirecek bir durumdur.

Türkiye’nin uzun vadede NATO müttefiki olarak kalmasını istediklerini vurgulayan Cooper. “ABD, Türkiye ile yakın ikili ilişkileri sürdürmek istiyor. Tekrar ediyorum. Bu alanda uzlaşma arayışında olmamak bizim çıkarımıza değildir.” dedi.

Cooper, “Bu alanda yapılması gereken işler var. Birlikte çalışılabilirlik ve müttefiklik noktasında sadece hava savunma perspektifine değil. Türkiye Entegre bir hava savunma perspektifine hitap edecek çözümler var mı? ” diye konuştu.

Gündem - 02:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.