AFAD Yardım 10.000 TL Başvurusu Nasıl Yapılır? Deprem Yardım

Ekonomi - 01/05/2023 19:33 A A

AFAD Yardım: Afet ve acil durum yönetimi konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi kurumudur. Afad, doğal veya insan kaynaklı afetlere karşı hazırlık, müdahale ve iyileştirme faaliyetlerini yürütmektedir. Afad’ın misyonu, afet risklerini azaltmak, afetlere hazırlıklı bir toplum oluşturmak ve afet sonrası zararları en aza indirmek için etkin ve koordineli bir şekilde çalışmaktır.

AFAD YARDIMLARI NELERDİR? Nasıl Başvuru Yapılır?

AFAD, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın kısaltmasıdır. AFAD, Türkiye’de ve yurtdışında meydana gelen afet ve acil durumlara müdahale etmek, afetzedelere yardım ulaştırmak ve afetlere karşı hazırlıklı olmak için çalışan bir devlet kurumudur .

AFAD’ın sunduğu yardımlar şunlardır :

  • Afet bölgesinde gerekli olan barınma, gıda ve sağlık hizmetini karşılamaktadır.
  • Afet sonucunda zarara uğrayan evleri tekrar eski haline dönmesi için yardım eder.
  • Afet nedeniyle maddi zarar gören vatandaşlara nakit yardımının yapılmasını sağlar.
  • Yurtdışında yardıma muhtaç durumda olan insanlara hem nakdi hem de ayni olarak yardım sağlar.

AFAD’a yardım etmek isteyen vatandaşlar ise çeşitli yollarla bağış yapabilirler :

  • AFAD’ın resmi web sitesindeki Yardım Kampanyaları bölümünden çevrimiçi olarak bağış yapabilirler.
  • AFAD’ın belirlediği banka hesap numaralarına para transferi yapabilirler.
  • DEPREM ya da AFET yazarak 1866’ya kısa mesaj göndererek 10 TL bağış yapabilirler.

AFAD’a gönüllü olarak katılmak isteyen vatandaşlar ise AFAD’ın web sitesindeki AFAD Gönüllüsü bölümünden başvuru yapabilirler .

AFAD YARDIM Gönüllüsü Nedir? Nasıl Olunur?

Afad gönüllüsü, afet ve acil durumlarda yardıma ihtiyacı olan insanlara destek olmak için gönüllü olarak çalışan bir kişidir. Afad gönüllüleri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen eğitimleri tamamlayarak sertifika alır ve afet bölgelerine gönderilir. Afad gönüllüleri, afetzedelere ilk yardım, psikososyal destek, barınma, beslenme ve temizlik gibi hizmetler sunar. Afad gönüllüleri, afetlere karşı farkındalık yaratmak ve toplumu bilinçlendirmek için de çalışmalar yapar. Afad gönüllüsü olmak isteyenler, AFAD’ın web sitesinden başvuru formunu doldurabilir ve eğitimlere katılabilir.

AFAD Gönüllüleri, afet ve acil durumlarda devletin yanında yer alarak, ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırmak için çalışan gönüllü bir topluluktur. AFAD Gönüllüleri’nin görevi, afet öncesi, sırası ve sonrasında AFAD’ın faaliyetlerine destek olmak, afet bilinci ve kültürünü yaymak, afetlere hazırlıklı olmak ve afetzedelere yardımcı olmaktır.

AFAD 10.000 Türk Lirası Nereye Yatar? Yardımın Amacı Nedir?

AFAD 10.000 Türk Lirası, deprem gibi afetlerde evleri hasar gören vatandaşlara hane başı olarak verilen bir destek ödemesidir. Bu ödeme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştır. Ödeme, afette yıkık acil yıkılacak, ağır, orta veya az hasarlı tespit edilen konutlara yöneliktir . Ödemeler, AFAD ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişiklik Bakanlığınca hasar tespit verileri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

AFAD 10.000 Türk Lirası ödemesi, vatandaşların Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. Ziraat Bankası’nda hesabı bulunmayan vatandaşların ödemeleri ise kimlikleri üzerinden yapılmaktadır. Ödeme için e-devletten başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır.

BILAL-TEKTAS
Ekonomi - 19:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR