"Devlet Yardımlarından Yararlanmak İçin Doğru Adres! 💰💻Merhaba takipçilerimiz! Bu hesap, devlet tarafından sunulan yardımlardan yararlanmak isteyen herkes için doğru adrestir. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla güncel ve doğru bilgiler sunuyoruz.E Devlet üzerinden nasıl başvuru yapılır, hangi şartların sağlanması gerektiği, başvuru süreci hakkında en detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Haydi birlikte devlet yardımlarından yararlanalım! 🙌"
Ana Sayfa Eğitim, Ekonomi, Genel, Nedir & Nasıl Yapılır? 22 Ağustos 2022 1088 Görüntüleme

Akut Nedir? Nasıl Akut Üyesi Olunur ve Görevleri Nelerdir?

Akut Nedir? Nasıl Akut Üyesi Olunur ve Görevleri Nelerdir?

AKUT olan dernek yani Arama Kurtarma Derneği mağara, dağ gibi ulaşılması güç olabilecek yerlerde ya da doğal afetlerde kaybolanların aranması ve bu şartlarda kaza geçirenlerin kurtarılması sağlar. Bir tür sivil toplum örgütü olan AKUT, Türkiye’nin arama kurtarma konusunda gönüllü ilk sivil toplum örgütüdür.

1996 senesinde kurulmuştur ve gönüllülük ilkesiyle faaliyet göstermektedir. Türkiye’de, özellikle dağcılık sporunda kaza geçiren ya da kaybolanların arama ve kurtarılmaları konusunda uzmanlaşmış bir kurumun bulunmamasından kaynaklanan boşluğun doldurulması, derneğin kuruluş amacıdır. Dernek, 1997 senesinden itibaren kuruluş hedefinin yanında diğer doğal afetlerde de arama kurtarmaçalışmalarına katılmaya başlamıştır. 15 Ocak 1999 tarihinde, Bakanlar Kurulu tarafından “kamu yararına çalışan dernek” statüsü verilmiştir.

Akut Vakfı Amacı Nedir?

Türkiye’nin ilk arama kurtarma derneği olan Arama Kurtarma Derneği, dağlarda ve diğer zorlu doğa şartlarında doğru ve etkin arama-kurtarma faaliyetleri gerçekleştirme amacıyla kurulmuş ve hızla gerekli eğitimleri alarak talep edildiği takdirde doğal afetlerde de ilgili resmî kurumlara yardım edebilir hale gelmiştir.

Akut Hangi Kuruma Bağlıdır?

Devletin AFAD adı verilen acil durumu yönetme, koordine etme anlamında etkin, operasyonel tarafı eskiden Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan teşkilatı mevcut. AKUT, 1996 senesinde devletin bu alanda hizmet verecek kurumları yetersizken kurulmuş ve çalışmalara başlamıştır.

Akut Hangi Alanda Hizmet Vermektedir?

Dağ ve doğa şartlarında meydana gelen kaybolma ve kaza olaylarında; deprem, sel gibi doğal afetlerde ve büyük kazalarda, bütünüyle gönüllü olarak, amatör bir çalışma ve uzman bir yaklaşım ile başı dertte olan kişilere en kısa bir süre içinde ulaşmak, yardım için gerekli olan en ideal şartları yaratmak, doğru arama-kurtarma çalışmalarını yürütür.

Akut’un Kurucu Üyesi Kimdir?

Nasuh Mahruki, kurtarma çalışmalarıyla adı bütünleşen Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Kurucu üyesidir. Onursal başkanlığını yapmış olduğu AKUT ile bir çok çalışmaya katılan Nasuh Mahruki, uzman dağcı lisansına da sahiptir

Arama Kurtarma Derneği Gönüllü Üyesi Nasıl Olunur?

Arama Kurtarma Derneği Gönüllü olmak isteyenler, Akut fotoğrafı web sitesinden “gönüllü olmak istiyorum” bölümünden müracaatta bulunarak ekiplerin aylık periyotlarla düzenlemiş olduğu gönüllü tanışma toplantısına, ardından sırasıyla temel afet bilinci ve etik-disiplin konferansı oryantasyonlarına katılırlar.

Kızılay Yardım Sorgulama ve Başvuru Nasıl Yapılır? için tıklayınız.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Hazır Site by Uzman Tescil webmaster