Aleksey Navalny Gösterileri ve Tutuklamalar Devam Ediyor!

Aleksey Navalny (Rus muhalif lider)’nin tutuklanmasını protesto için Rusya’nın beraberinde Polonya ve Ukrayna’da protesto gösterileri düzenlendi. Gösteriler sırasında Navalnt’nin eşi de gözaltına alındı.
Gündem - 24/01/2021 12:19 A A

Aleksey Navalny (Rus muhalif lider)’nin tutuklanmasını protesto için Rusya’nın beraberinde Polonya ve Ukrayna’da protesto gösterileri düzenlendi. Gösteriler sırasında Navalnt’nin eşi de gözaltına alındı.

Rusya’ya döndükten sonra tutuklanan muhalif lider Aleksey Navalny’nin serbest bırakılması için ülke genelinde protestolar düzenlendi. Protestolarda, aralarında Navalny’nin eşi ve sözcüsünün de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Moskova ilk sırada olmak üzere Rusya’nın çok sayıda şehrinde düzenlenen gösterilere binlerce kişi katılırken, başkent Moskova’daki gösteride 3 binden fazla kişi yer aldığı bildirildi. Polis, göstericilere yönelik bazen sert müdahalelerde bulunurken, ülke çapındaki gösterilerde 1.600’den fazla kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Navalny’nin eşi Yulia, sözcüsü Kira Yarmysh ve avukatı Lyubov Sobol dahil olmak üzere Navalny’nin ekibinden pek çok isim yer aldı.

Güvenlik güçlerinin, Moskova’daki eylemcileri sosyal mesafe kurallarına uymaları, maske ve eldiven takmaları konusunda uyardığı kaydedilirken, polisle eylemciler arasında çıkan arbedeler sırasında bazı kişilerin güvenlik güçlerine pet şişe ve kartopu fırlattığı bildirildi. St. Petersburg’daki gösterilerde de ikazlara rağmen dağılmayan göstericiler arasından bazıları kural ihlalleri sebebiyle gözaltına alındı ve polis otobüsüne bindirildi.

Aleksey Navalny Destekçileri Tüm İçerikleri Sildiler!

Navalny destekçileri yaklaşık 60 şehirde düzenlenmesi planlanan protestolar öncesinde sosyal ağlarda çağrılarda bulunurken, gençler arasında yaygın olan sosyal ağ platformu TikTok’ta gösterilerle ilgili videolar paylaşıldığı kaydedildi. Bununla beraber Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), ülkede faaliyette bulunan YouTube, TikTok ve Instagram gibi sosyal ağ sitelerinin, gençleri izinsiz protestolara katılmaya teşvik eden içerikleri silmeye başladıklarını açıkladı.

Navalny için Ukrayna ve Polonya’da da gösteriler düzenlendiği bildiriliyor.

Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos 2020’de uçağa binen Navalny, uçuş sırasında fenalaşarak Omsk kentinde milliyetçi hareket partisi. Navalny’nin, Noviçok grubu bir zehirle zehirlendiği belirtilirken, muhalif lider Almanya’da tedavi edilmişti. 44 yaşındaki Navalny, Almanya’dan döner dönmez Moskova’daki havaalanında 17 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. Navalny, bunun sonrasında halka sokağa çıkmaları çağrısında bulunmuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, önceki gün yapmış olduğu açıklamada, Navalny’ye destek amaçlı yapılan protesto gösterilerinin “yasa dışı ve kabul edilemez” olduğunu savunmuştu.

Aleksey Navalny ‘a Destek Gösterilerinde Gözaltı Sayısı Bin’i Geçti!

Cezaevindeki Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalny’nin serbest bırakılması talebi ile düzenlenen gösterilerde gözaltına alınanların sayısı bini aştı. Gözaltına alınanlar arasında Navalny’nin eşi de var.
Rusya’da muhalif siyasetçi Aleksey Navalny’nin serbest bırakılması talebi ile ülke genelinde Cumartesi günü düzenlenen gösterilerde gözaltına alınanların sayısı artıyor. OVD-Info protesto gözlem grubu, bin 600’den fazla kişinin gözaltına alındığını kaydetti. OVD-Info gözlem grubu, yalnızca Moskova’da 300, St. Petersburg’da 162 göstericinin gözaltına alındığı bilgisini verdi.

Moskova’daki eylemlere katılan Navalny’nin eşi Yulia Navalny de sosyal ağ hesabından gözaltına alındığını duyurdu. Eyleme, Navalny’nin annesinin de katılmış olduğu belirtildi. 

Navalny’ye destek sağlamak isteyenlerin salgına ve keskin soğuğa rağmen sokağa çıktığı eylemler sürerken yer yer telefon ve internet bağlantılarında kesintiler yaşandığı aktarıldı.

DW Türkçe servisinde yayınlanan habere göre, St. Petersburg’dan Vladivostok’a kadar ülkenin pek çok kentinde düzenlenen protesto gösterilerine binlerce kişi katıldı. Moskova polis yetkilileri, başkentteki izinsiz gösteriye yaklaşık 10 000 kişinin katılmış olduğunı açıkladı. 

Protestolarda göstericilerin “Navalny’ye özgürlük” ve “Putin bir hırsız” gibi sloganlar attığı belirtildi. 

Rusya’dan Amerika’lı Diplomatlara Suçlama!

Rus hükümeti ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i hedefleyen gösterilerden Amerika’li diplomatları sorumlu tuttu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Facebook üzerinden yapmış olduğu açıklamada Moskova’daki Amerika Büyükelçiliği’nin göstericilerin yürüyüş rotasını yayınladığını belirterek, “Amerika’li meslektaşlarımız bunu açıklamak mecburiyetinde” ifadesini kullandı. 

Moskava Polisinden “Tereddütsüz” Müdahale Mesajı

Moskova Emniyeti, cezaevindeki muhalif lider Aleksey Navalny ‘nin çağrısıyla cumartesi günü düzenlenmesi planlanan protestolar için sert müdahele sinyali vermiş, izinsiz gösteri ve provokasyon amaçlı eylemlerin “kamu düzenine tehdit” olarak değerlendirileceği ve tereddütsüz bastırılacağını açıklamıştı.

Aleksey Navalny , geçen sene ağustos da zehirlenmiş ve tedavi için Almanya’nın başkenti Berlin’e getirilmişti. Tedavisi tamamlanan Navalny, geçtiğimiz pazar Moskova’ya dönmüş ve Şeremetyevo Havalimanı’nda gözaltına alındıktan sonra çıkartıldığı mahkemece otuz gün hapis cezasına çarptırılarak cezaevine gönderilmişti. Navalny, tutuklanmasının ardından yurttaşlara “sokağa çıkın” çağrısında bulunmuş, çeşitli internet platformlarında da muhalif siyasetçiyle geniş çaplı bir dayanışma gösterilerek eylem çağrısı yapılmıştı.

Gündem - 12:19 A A
BENZER HABERLER