Anneler Günü Gerçek Hikayesi Şaşıracaksınız ! Anna Jarvis Kimdir?

ABD ‘nin Batı Virginia eyaletinde Anna Jarvis adında bir öğretmen, 9 Mayıs 1905 yılında annesini kaybetmiştir. Annesinin ölümü herkes gibi Anna Jarvis’i derinden etkilemiştir. Anna , annesinin ölümünden sonraki iki yıl içerisinde her yıl annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını eve davet ederdi. Davet ettiği arkadaşlarına her yıl hediyeler ile bir kutlama yapmayı önerdi. Bu kutlamada anneler hatırlanacak, hediyeler alınacak ve bu gün Annelerimiz hatırlanacaktı.
Genel - 19/11/2023 07:42 A A

Anneler günü resmi olarak 1914 tarihinden itibaren her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında pazar günleri kutlanmaktadır. Peki, nasıl ortaya çıkmıştır? Anneler gününün gerçek hikayesi nedir? İşte Anneler gününün gerçek hikayesi!

Anneler Günü Gerçek Hikayesi

ABD ‘nin Batı Virginia eyaletinde Anna Jarvis adında bir öğretmen, 9 Mayıs 1905 yılında annesini kaybetmiştir. Annesinin ölümü herkes gibi Anna Jarvis’i derinden etkilemiştir. Anna , annesinin ölümünden sonraki iki yıl içerisinde her yıl annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını eve davet ederdi. Davet ettiği arkadaşlarına her yıl hediyeler ile bir kutlama yapmayı önerdi. Bu kutlamada anneler hatırlanacak, hediyeler alınacak ve bu gün Annelerimiz hatırlanacaktı. Bu öneri Anna’nın annesinin hayattayken sık sık önerdiği ve yapmak istediği birşeydi. Anna ise annesinin vefatından sonra annesinin bu isteğini gerçekleştirme hayalinde mücadele etmeye başladı. Elbette gerçek bir çaba ve emeğin karşısında hiç birşey duramadı. Anna, annesinin bu isteğini gerçekleştirdi.

İlk Anneler Günü Kutlandı!

İlk Anneler günü , Anna ‘nın çabaları ile 10 Mayıs 1908 yılında kutlandı. Bu kutlama çok güzel bir şekilde kutlandı. Annesi de bir öğretmendi. Annesinin 20 sene çalıştığı okulda , 407 çocuk ve veli ile birlikte kutlandı. Kutlamadan sonra ise Anna annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden tüm çocuklara hediye etti.

Anneler Günü Meclis’te Önerilmeye Başlandı!

Bu kutlama gerçekten önemli ve özeldi. Bu kutlama meclise önerildi. Öneri güzeldi fakat senato öyle düşünmüyordu. Böyle giderse, babalar günü , dayılar günü , amcalar günü gibi bir çok gün ortaya çıkar diyerek onay konusunda direndi. Anna elbette böyle zorluklarda arkasını dönüp gidecek bir insan değildi. Hayatı boyunca bu günü kabul ettirmek için kendini adayacağını biliyordu. Anna mektup kampanyası başlatma kararı aldı. Bu mektuplar, ülkenin önde gelen politikacılarına, büyük iş adamlarına ve medya kuruluşlarına dağıttı. Sadece bunlarda değil, Anna önüne kim gelirse bu mektuplardan bir tane vermekten vazgeçmedi. Bu mektup kampanyası bir kaç günlük birşey değildi. Senelerce devam etti.

Senato Kabul Etmedi Ama Kutlamalar Yaygınlaştı

Anneler günü resmi olarak senato onayından geçmemişti. Anna’nın mektup kampanyası büyük bir ilgi ile karşılandı. Resmi olarak böyle bir gün olmasa bile halk tarafından kutlamalar başlamış ve yaygınlaşmıştı.

O dönemde ABD Başkanı olan Woodrow Wilson , gerçektende hisli bir insandı. Anneler gününün kutlanması konusunda olumlu karar aldı. Wilson, Her yıl Mayıs ayının 2. Pazar gününü Anneler günü olarak ilan etmişti.

İlan Edildikten Sonra Anna Jarvis Huzura Kavuştu Mu?

Anna Jarvis bu zaferden sonra çok mutluydu. Ancak ilerleyen zamanlarda bu günün ticari bir fırsat olduğunu gördü. Bu günü ticaretleştiren kişilere bir çok dava açtı. Anna , açtığı tüm davaları kaybetti. Özel hayatında ise mutsuz bir aşk hayatının ardından bir daha evlenmemeye karar verdi. Anna , kör kız kardeşini , evini kaybettikten sonra sağlığını da kaybetti. Bir zaman sonra arkadaşlarına muhtaç hale gelen Anna , arkadaşlarının yardımı ve desteği ile hayatını devam ettirdi. Anna, 1948 yılında 84 yaşında vefat etti.

Türkiye’de Anneler günü ilk olarak Kadınlar Derneği , desteği ile 1955 yılında kutlanmaya başlandı. Ve bu günlere kadar geldi.

Öğretmenler günü hikayesi için tıklayınız.

Genel - 07:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Extended Opportunity 23/04/2024 07:10

  MobiApp AI – True Android & iOS Mobile Apps Builder (Zero Coding Required) https://ext-opp.com/MobiAppAI

 • 35.01hs3gcbcx4nm9f8yj4dpzrtyf@mail5u.run 01/05/2024 03:52

  rem soluta dolorem sit eius et recusandae at. aliquam dolorem voluptatibus deserunt nobis quas suscipit. dicta animi est distinctio perspiciatis qui dolorem dicta.

 • schermerdusenberycmp5p8+2ggv80at2ltm@gmail.com 25/05/2024 23:46

  sint vero amet aliquid porro quidem esse ut autem in consequatur. adipisci aut nihil aliquam omnis molestias eveniet saepe aut distinctio velit numquam dolore tenetur quasi. et eius distinctio numquam

 • flagstoneveneydel2q9+2ggv7u3d70vc@gmail.com 02/06/2024 04:48

  id et velit et minus rerum commodi qui enim incidunt id inventore dicta. aliquam culpa et iure natus illo atque id dolores officiis sit autem iure et. similique non enim ab distinctio ipsam dignissimo