Avrupa Birliği Liderler Zirvesi Bildirisinde: Türkiye Kararı

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi bildirisinde AB’nin Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde iş birliğini geliştirmeye hazır olduğu kaydedildi. Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için Türkiye ile daha yoğun görüşmeler gerçekleştirileceğinin belirtildiği bildiride, hukukun üstünlüğü ve temel hakların ise asıl endişe konusu olduğu belirtildi.
Dünya - 27/03/2021 11:55 A A

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi bildirisinde AB’nin Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde iş birliğini geliştirmeye hazır olduğu kaydedildi. Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için Türkiye ile daha yoğun görüşmeler gerçekleştirileceğinin belirtildiği bildiride, hukukun üstünlüğü ve temel hakların ise asıl endişe konusu olduğu belirtildi.

Video konferans yöntemiyle düzenlenen AB Liderler Zirvesi ‘nin bildirisinde Türkiye ile ilgili kısım, zirve toplantısı devam ederken yayımlandı.

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi bildirisinde AB ‘nin Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde iş birliğini geliştirmeye hazır olduğu kaydedildi. AB’nin Doğu Akdeniz’in istikrarlı ve güvenli olması konusunda konuştu. Ayrıca Türkiye ile iş birliği ve karşılıklı çıkara dayanan bir ilişkide çıkarı bulunduğu vurgulandı.

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi – DOĞU AKDENİZ MEMNUNİYETİ

Doğu Akdeniz’de gerginliğin düşmesinden, Türkiye ile Yunanistan arasında görüşmelerin başlamasından ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşmeler yapılacak olmasından duyulan memnuniyetin dile getirildiği bildiride, şu ifadeler yer aldı:

“Gerginliğin düştüğü mevcut durumun devam etmesi ve Türkiye’nin yapıcı şekilde çalışması şartıyla ve önceki AB Konseyi sonuçlarında belirlenen koşullara bağlı olarak son dönemdeki daha olumlu dinamiği güçlendirmek için AB, ortak ilgi alanlarında iş birliğini geliştirmek üzere Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde çalışmaya ve hazirandaki AB Konseyi toplantısında daha fazla karar almaya hazırdır.”

Avrupa Birliği liderler zirvesi toplantı

GÜMRÜK BİRLİĞİ GÜNCELLEMESİ İÇİN GÖRÜŞMELER YOĞUNLAŞACAK

AB liderleri, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için Konsey’in yetki konusunda çalışmasını ve uygulanmasındaki zorluklarla ilgili Türkiye ile görüşmelerin yoğunlaştırılmasını istedi.

Bildiride, AB liderlerinin Türkiye ile karşılıklı ilgi alanlarında yüksek düzeyli diyalog başlatmaya hazır oldukları belirtildi.

Bildiride, Türkiye’ye “yeni provokasyonlardan ve uluslararası hukuku ihlal edecek tek taraflı adımlardan” kaçınması çağrısı yapılarak, böyle bir durum halinde AB’nin ve üye ülkelerin çıkarlarını savunmak, ayrıca bölgesel istikrarı korumak için eldeki araçların ve seçeneklerin kullanılması konusunda kararlı olunduğu belirtildi.

Avrupa Birliği  liderler zirvesi ve türkiye

TÜRKİYE’YE SURİYELİLERE EV SAHİPLİĞİ YAPTIĞI İÇİN TAKDİR

Türkiye’nin 4 milyon civarında Suriyeliye ev sahipliği yapmasının takdirle karşılandığı belirtilerek, “AB’nin mültecilere ve ev sahipliği yapan topluluklara yardımının devam etmesi konusunda mutabıkız. AB Komisyonu’nu Türkiye’nin yanı sıra Ürdün, Lübnan ve bölgenin diğer yerlerindeki Suriyeli mülteciler için finansmanın devamı konusunda karar alındı. AB Konseyi’ne teklif sunmaya davet ediyoruz.” ifadesine yer verildi.

Bildiride, göç yönetimi ve AB’nin bütün göç yollarına ilişkin kapsayıcı stratejisinde Türkiye ile iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti. Özellikle sınır koruma, yasa dışı göçle mücadele, düzensiz göçmenlerin geri dönüşü ve iltica talebi reddedilenlerin Türkiye’ye gönderilmesine karar verildi. AB-Türkiye mutabakatına uygun biçimde ve ayrım yapılmaksızın uygulanmasının önemine işaret edildi.

AB Liderler Zirvesi: “KIBRIS KONUSU BM KARARLARINA GÖRE ÇÖZÜLMELİ”

AB Konseyi’nin Kıbrıs konusunda anlaşmazlığın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına uygun biçimde giderilmesine bağlı olduğu belirtilen bildiride. AB’nin gözlemci olacağı ve BM himayesinde yeniden başlanacak müzakerelerin sabırsızlıkla beklendiği, müzakereleri aktif biçimde destekleneceği söyledi. BM’nin İyi Niyet Misyon Ofisi’ne temsilci atanacağı kaydedildi.

Avrupa Birliği zirvesi görüşme

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi Haziran’da Tekrar Görüşecek!

AB liderleri, Türkiye ve bölgedeki tüm aktörlerin Libya, Suriye, Güney Kafkaslar gibi bölgesel krizlerde çözüme yönelik olumlu katkı sunmasını beklediklerini vurguladı.

Düzenlenmesi teklif edilen Doğu Akdeniz Konferansı konusunda ise AB Dış İlişkiler ve Güvenlik politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ‘in çalışmalarını ilerletmesi istendi.

Bildirinin sonunda, “Gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğiz ve ortaklarımızla koordineli bir yaklaşım arayışı içinde olacağız. AB Konseyi, bu konuyu hazirandaki toplantısında tekrar ele alacak.” denildi.

Dünya - 11:55 A A
BENZER HABERLER