Çin Aşı ‘sı İçin Rıza Belgesi Alınacak!

Çin Aşı ‘sı Koronova Virüs ile mücadele için büyük bir gelişme. Çin aşı sı yaptırmak isteyen vatandaşlar, Rıza Belgesi almak zorund.! Çin’den alınan koronavirüs aşıları cuma gününden itibaren yapılmaya başlanacak. 10 gün içinde gelecek olan Alman BioNTech şirketi tarafınca geliştirilen aşılar ise iki haftalık teste doğal olarak tutulacak. Aşı yapılacak vatandaşlardan, kendi rızasıyla aşı olduğuna dair “Rıza belgesi” alınacak.
Araştırma-Bilim - 12/01/2021 21:58 A A

Çin Aşı ‘sı Koronova Virüs ile mücadele için büyük bir gelişme. Çin aşı sı yaptırmak isteyen vatandaşlar, Rıza Belgesi almak zorund.! Çin’den alınan koronavirüs aşıları cuma gününden itibaren yapılmaya başlanacak. 10 gün içinde gelecek olan Alman BioNTech şirketi tarafınca geliştirilen aşılar ise iki haftalık teste doğal olarak tutulacak. Aşı yapılacak vatandaşlardan, kendi rızasıyla aşı olduğuna dair “Rıza belgesi” alınacak.

Çin‘den gelen 3 milyon doz koronavirüs aşısının incelemesi, bu hafta ortasında tamamlanacak. Perşembe veya cuma günündenitibaren ilk aşıların vurulmaya başlayacağı açıklandı. Aşıların Türkiye genelinde dağıtımına başlandı. Sağlık Bakanlığı daha ilkin aşı olacak sağlık personelinin belirlenmesi için alakalı kurumlara yazı göndermişti. Bu doğrultuda talep eden sağlık çalışanı ile 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara sırasıyla aşı yapılacak.

Çin Aşı ‘sı İkinci Parti Ocak Ayında

Çin aşısının ikinci partisi de bu ay içinde Türkiye’ye gelecek. Yine 14 günlük araştırma aşamasından sonrasında öncelikli gruplara uygulanmasına devam edilecek. Bu arada, Alman BioNTech firmasının geliştirdiği aşının 500 bin dozdan oluşan ilk partisinin de 10 gün arasında Türkiye’ye gelmesi umut ediliyor. Bilim Kurulunda yapılan değerlendirmelerde, Alman aşısının alerjisi olanlara uygulanması doğru bulunmadı. Bu aşı Türkiye’ye ulaştıktan sonraki 14 günlük inceleme döneminin arkasından, hangi şartlarda ve kime uygulanacağına dair planlama kamuoyuna duyurulacak.

Çin Aşı ‘sı İçin 14 DEĞİL 28 GÜNLÜK ARA

Aşının 14 gün arayla yapılacağının açıklanmasına rağmen daha sonra bu sürenin 28 güne çıkarılması kamuoyunda tartışmalara sebep olmuştu. Sebebinin, aşının ilk dozu ile ikinci dozu arasındaki sürenin uzun olmasının, antikor oranının artması gibi açıklanmıştı. Kuruldaki değerlendirmelerde; gönüllü denemelerinde 28 gün sonra meydana getirilen aşının ürettiği antikorun, 14 gün sonrasında yapılan dozun ürettiği antikorun iki katı olduğu tespit edildi. Ayrıca Türkiye’de vakaların düşüş trendine girmesinin de aşılar arasındaki sürenin açılmasında etkin olduğu kaydedildi.

ÇİN AŞI İÇİN RIZA BELGESİ ZORUNLU

Çin Aşı yapılacak vatandaşlardan, kendi rızasıyla aşı olduğuna dair “Onam belgesi” alınacak. Uzmanlar, diğer aşılarda alınmayan bu belgenin koronavirüs aşısı için mecburi tutulmasının sebebini, “Salgın döneminde acil olarak uygulamaya koyduğun bir aşıyı vuruyorsun. Ruhsat işlemleri eksik, acele kullanıma karar vermişsin, birazcık da sorumluluğu vatandaşla paylaşmak için böyle bir imza yöntemi getiriliyor” gibi deklare etti.

OCAK-ŞUBAT KRİTİK

Türkiye gazetesinin haberine nazaran, Bilim Kurulundaki değerlendirmelerde, Şubat sonuna kadar geçecek sürecin tehlikeli sonuç olduğu, aşıya karşın tedbirlere devam gerektiği, en küçük bir gevşemenin, vaka yayılım hızını tekrar artıracağına dikkat çekildi. Uzmanlar, “Şubat sonuna kadar önemli bir oranda aşılama yaparsak marttan itibaren vaka yayılımı, hız keser. Haziran-temmuz gibi oldukça daha rahatlarız. Önemli olan önümüzdeki iki ayı tedbirlere uyup hızlıca aşılama yapılması. Bu iki ay kritik bir dönemeç” değerlendirmesini yapıyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Bu hafta sonuna kadar günlük olay sayılarının 7 binlerin dibine inmesi beklenirken, 15 Şubat’tan itibaren kademeli olarak yüz yüze öğrenime geçilmesi gündemde. Kafe-restoran gibi işletmelerin ise kısa vadede açılmasının doğru olmayacağı dile getiriliyor.

POZİTİFLİK YÜZDE 35’TEN YÜZDE 5’LERE DÜŞTÜ

Başta büyükşehirler olmak suretiyle, korona testlerinde %30-35’lere çıkan pozitiflik oranının, son bir haftadır %5’lere kadar gerilediği açıklandı. Sağlık Bakanlığına sahadan gelen verilere göre, hastanelere test başvuruları azaldı, hem yoğun bakımlar hem de yatan hasta sayısında gözle görülür düşüşler yaşanıyor. Özellikle İstanbul’da testlerin pozitiflik oranı, bariz şekilde geriledi. Günlük vaka sayılarının da önümüzdeki birkaç gün içinde 7 binlere kadar inmesi bekleniyor.

Araştırma-Bilim - 21:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.