Çin Ve Amerika Arasında Yeni Polemik

Çin Ve Amerika Davidson; “Çin’in Askeri Deniz İstişare Anlaşması için toplantıya Çin’in anlaşmalarına uymadığını diğer bir örneğidir.
Gündem - 18/12/2020 02:11 A A

Çin Ve Amerika polemiği devam ediyor. Çin her yıl ABD ordusunun üst düzey komutanları ile Askeri Deniz İstişare Anlaşması kapsamında yapılıyor. Bu yıl 14-16 Aralık tarihlerinde Online olarak düzenlenmesi planlandı.Diyalog görüşmelerine katılma dışı Çin ‘in neden katılmadığı henüz net değil. Konuyla ilgili açıklama yapan Abd’nin Pasifik Kuvvetleri Komutanı Oraminal Fil Davidson, Pekin’i sert ifadelerle eleştirdi.

Davidson; “Çin’in Askeri Deniz İstişare Anlaşması için yapılacak olan toplantıya Çin’in anlaşmalarına uymadığını diğer bir örneğidir. Bu Çin ile anlaşma yapmak isteyen tüm ülkelere örnek olsun.” ifadelerini kullandı.

1998’de imzalanan anlaşmaya bağlı olduklarını belirten Davidson, Çin anlaşma maddeleri ve amacına uygun bir şekilde diyaloğu sürdürme çağrısında bulundu. Söz konusu diyalog toplantılarında Çin ve Amerika arasında Güney Çin Denizi başta olmak üzere Pasifik bölgesinde her yıl yaşanan tehlikeli manevraları inceleniyor.

Gündem - 02:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.