DAUM ‘DAN İZMİR DEPREMİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Gündem - 21/01/2021 19:27 A A

Daum Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir gerçekleşen deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu. İzmir’de Seferihisar açıklarında meyden temel gelen 4.5 büyüklüğündeki depreme ilişkin açıklamalar yapan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede deprem fırtınası yaşandığını söyledi. Sözbilir, “Büyük deprem yaşandığı için en temel şokun altında depremler olabilir. Tarihsel dönem depremlerine baktığımızda 1800’lü yılların sonuna doğru 6.2, 6.6, 6.8’lik depremler gerçekleşmiş burda. Ana şok gerçekleşmiş. Artçı şoklar kapsamında tekrardan çok büyük bir depremin gerçekleşmesi beklenmez” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Deprem Dairesi Başkanlığı verililerine göre; Bugün saat 02.37’de, merkez üssü Seferihisar açıkları olan 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Seferihisar’a 21.44 kilometre uzaklıkta, Ege Denizi’nde yerin 6.91 kilometre altında meydana gelen deprem, kent merkezi ile ilçelerinde hissedildi. Vatandaşlara tedirginlik yaşatan depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şunları söyledi:

“30 Ekim’den beri bu bölgede, 5 binin üstünde deprem oldu. Özellikle Samos’un kuzeyindeki bölgede. Samos’un doğusu ve batısı ile Gümüldür’de artçılar gerçekleşti. Deprem odakmekanizma sonuçları, bu artçı depremlerin bir kısmının başka faylardan kaynaklandığını su yüzüne çıkarıyor esasında. Dünkü deprem ise, fayların kesişim noktasında gerçekleşiyor. Burada önceden meydana gelen depremleri de değerlendirdiğimizde, iki fayın birbirini tetiklediği manasına geliyor. Bu bölgede iki ayrı fay türünün beraber çalıştığını gösteriyor. Dolayısıyla bölgede deprem fırtınası biçiminde sarsıntıların devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu durumda biraz daha depremler şiddetini hissettirecek şekilde devam edecek. Çünkü bölgede çok sayıda fay var. Dolayısıyla etkilenmeyen bu fayların devreye girmesi, sarsıntıların süreceği manasına geliyor.”

Ana Deprem Gerçekleşmiş

Son 24 saatte bölgede 3’ten büyük 7-8 depremin olduğunu kaydeden Sözbilir, bölgedeki deprem hareketliliğinin süreceğini belirterek, “Normal koşullarda o bölgede artçı deprem dağılımının etkisini düşündüğünüzde, 1 yıla yakın deprem aktivitesi sürebilir” dedi. Bölgede 6.8 büyüklüğünde depremlerin olduğunu hatırlatan Sözbilir, “Büyük deprem yaşandığı için en temel şokun altında depremler olabilir. Tarihsel dönem depremlerine baktığımızda 1800’lü yılların sonuna doğru 6.2, 6.6, 6.8’lik depremler gerçekleşmiş burda. Ana şok gerçekleşmiş. Artçı şoklar kapsamında tekrardan çok büyük bir depremin gerçekleşmesi beklenmez” dedi.

Gündem - 19:27 A A
BENZER HABERLER