Deprem Yardımı Başvurusu Yap! 10.000 TL Destek! Kira Yardımı

Ekonomi - 25/02/2023 09:11 A A

Deprem Yardımı , Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem de zarar gören 10 il için ev kirası ve taşınma gideri olarak devlet tarafından yapılan yardımdır. Deprem sonrasında depremzedelere maddi destek yapılacağı açıklandı. E devlet üzerinden depremden etkilenen ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım verilmesi onaylandı. E Devlet üzerinden deprem yardımı başvurusu nasıl yapılır? Şartlar Neler? Ne kadar? Ne zaman yatar? Deprem yardımı hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaşacağım…

Deprem Yardımı (Ayni Yardım) Nedir?

Deprem yardımı konusunda iki tür yardım bulunmaktadır. Öncelikli olarak devlet tarafından ayni yardım yapılmaktadır. Ayni yardım ise devlet tarafından maddi olarak değil, mal ve hizmet olarak sunulan desteklerdir. Ayni yardım içerisinde devletin tüm imkanları seferber edilir. Sağlık , konaklama , yeme-içme gibi temel ihtiyaçların karşılanması söz konusudur.

Deprem yardımı adı altında devletin yapmış olduğu bir diğer yardım da kira ve taşınma yardımıdır. Devlet, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen on il içerisinde evi yıkılmış, hasar görmüş kişilere taşınma ve kira yardımı adı altında maddi yardım yapmaktadır. On bin TL deprem yardımı parası başvurusu nasıl yapılır? Şartlar Neler? Sizlerle yazımın devamında paylaşacağım.

Deprem Yardımı Kimlere Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Deprem sonrasında; Yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı, orta hasarlı ve az hasarlı” olarak AFAD tarafından belirlenmiş konutlar da ikamet etmiş olan herkese şart aranmaksızın devlet tarafından yardım yapılacak.

Depremden zarar gören on il içerisinde binalarında hasar bulunan , yıkılan kişilere taşınma ve kira yardımı adı altında E Devlet üzerinden başvuru yapan herkese 10 Bin Türk Lirası yardım yapılacağı onaylandı. Yardımlar ise Ziraat Bankası üzerinden yapılacak. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmaya başladı.

Deprem Yardımı Ödemesi Ne Kadar?

AFAD tarafından “HASARLI” olarak tespit edilen ev sahipleri için; 5 BİN TL, kiracılara ise 2 BİN TL yardım yapılacak!

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? – AFEDZEDE

Depremden etkilenen konutlarda , kişilerin taşıma ve yeni evlerine yapacağı kira ödemelerinin desteklenmesi amacı ile devlet tarafından kira yardımı verilmektedir. Kira yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler öncelikle E Devlet uygulamasına giriş yapmalıdır. Giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Afetzede Barınma Desteği” yazarak çıkan seçenekle gerekli bilgileri doldurarak, başvurularını tamamlayabilmektedir. Başvuruları onaylanan kişiler ise Ziraat Bankası hesabı ile ödemelerini almaktadır.

Afedzede Barınma Yardımı Başvurusu Yapmak İçin Tıklayınız.

Aile Destek Yardımı 600 TL Destek! E-Devlet Başvuru Yap 2023!

Ekonomi - 09:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR