Dünya Erkekler Gününü Ne Zaman ve Niçin Kutlanıyor?

Dünya Erkekler günü ilk kez Trinidad-Tobago’da kutlanmaya başlanmıştır.Dünya Erkekler Gününü, Birleşmiş Milletler tam destek vermiş ve desteğini sürdürmüştür.
Dünya - 19/11/2020 15:19 A A

Dünya Erkekler Gününü Ne Zaman ve Niçin Kutlanıyor?: 19.11.1999 yılında Dünya Erkekler günü ilk kez Trinidad-Tobago’da kutlanmaya başlanmıştır. Dünya Erkekler Gününü, Birleşmiş Milletler tam destek vermiş ve desteğini sürdürmüştür.

İlk olarak Prof. Dr. Thomas Oaster tarafından 7 Şubat 1992 tarihinde dile getirilmiştir bir projedir. Resmi olarak ise kabul edilmesi ve kutlanması ise ilk defa 1999 yılında Trinidad-Tobago’da gerçekleşmiştir.

Günümüzde yetmişin üzerinde ülkede bir fiil kutlanmaya devam ediyor. Unesco tarafından da kabul görmüş bir gündür. Ayrıca Ingenborg Breines Kadın ve Barış Kültür Müdürü tarafından ” Bu mükemmel bir fikir ve bazı cinsiyet dengelerini bize verecektir “gibi söylemde bulunmuştur.

Dünya Erkekler Gününü Ne Zaman ve Niçin Kutlanıyor? – Amacı Nedir?

Dünya Erkekler Günü; Cinsiyetler arası ilişkilerin geliştirilmesi, erkeklerin rol model olduğu durumların vurgulanması, erkeklerin yaşadığı cinsiyete bağlı eşitsizlikler gibi bir çok konuyu ön görür.

2016 Yılında ise bir çok ülke tarafından kabul gören Dünya Erkekler Günü her yıl 19 Kasım tarihinde kutlanmaya devam etmektedir.

Dünya - 15:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.