Elon Musk Kimdir? Elon Musk ile RTE Görüştü! Elon Musk Kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla ve SpaceX’in Kurucusu Elon Musk ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri ilk sırada olmak üzere değişik alanlarda iş birliğine ilişkin hususlar ele alındı.
Gündem - 27/01/2021 21:20 A A

Elon Musk Kimdir? Elon Musk ile Cumhurbaşkanı Görüştü! Hayatı boyunca pek çok kez başarısız olan Elon Musk, şimdi dünyanın en zengin ismi… Elektrikli araç şirketi Tesla ‘nın hisselerindeki son keskin yükselişten sonra, Tesla’nın beraberinde SpaceX şirketinin de kurucusu olan Musk’ın net varlıkları 185 milyar doları aştı. Dünyanın en zengin insanı Elon Musk kimdir? Elon Musk kaç yaşında? İşte ayrıntılar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla ve SpaceX’in Kurucusu Elon Musk ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri ilk sırada olmak üzere değişik alanlarda iş birliğine ilişkin hususlar ele alındı.

Elon Musk kimdir?

Elon Musk, 28 Haziran 1971’de doğdu. Doğduğu ülke Güney Afrika dışında, Kanada ve Birleşik Devletler vatandaşıdır. Günümüzde Musk hâlen 20 yaşında göç ettiği Birleşik Devletler’de yaşamaktadır.

Musk hemde SpaceX‘in kurucusu, CEO’su ve mühendislik ile tasarım ofisleri şefi; erken yatırımcı, Tesla, Inc.’in CEO’su ve ürün mimarı; The Boring Company’nin kurucusu; Neuralink’in kurucu ortağı; OpenAI’nin kurucu ortağı ve ilk eş-başkanıdır.
2018 Kraliyet Topluluğu Üyesi (FRS) tercih edildi. Forbes’un Aralık 2016’da yayımladığı “Dünya’nın En Güçlü İnsanları” listesinde 25. Sırada, 2019’da, yine Forbes’un yayımladığı “Dünya’nın En Yenilikçi İnsanları” listesinde ise ilk sırada yer aldı.

Iron Man 2 Filminde de Oynadı!

Renkli kişiliği, film yapımcısı Jon Favreau’nin de dikkatini çekti ve 2010’da yayınlanan Iron Man 2 filminde kısa bir zaman rol alma fırsatı doğdu. Buna ilave olarak Jon favreau’nun Elon Musk ile Robert Downey Jr.’ı bir araya getirip zaman geçirdiklerini de bir röportajında koordine etmiştir. Ocak 2021’in ilk haftası Musk, Jeff Bezos’u geçerek yaşamakta olan en zengin kişi oldu.

Musk, Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir beyaz babanın çocuğu olarak, Pretoria, Güney Afrika’da dünyaya geldi ve orada büyüdü. Queen’s Üniversitesi’ne gitmek için Kanada’ya taşınma öncesinde, kısa süreliğine Pretoria Üniversitesi [en]’ne katıldı.

İki yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne geçti ve burda Wharton School’dan ekonomide lisans, fizik alanında B.A. Ve B.Sc. Derecelerini aldı. Doktora derecesine başlamak için 1995 senesinde California’ya taşındı ve Stanford Üniversitesi’nde, uygulamalı fizik malzeme bilimleri alanında yüksek lisans yaptı ancak akademik kariyer üzerinden devam etmek yerine iş kariyeri üzerinden devam etmeye karar verdi.

1999’da Compaq tarafından $340 milyona satın alınan bir web yazılım şirketi olan Zip2’yi (kardeşi Kimbal Musk ile beraber) kurdu. Musk, daha sonra çevrimiçi banka olan X.Com’u kurdu. 2000 senesinde, bir önceki yıl PayPal’ı kuran ve Ekim 2002’de eBay’e $1,5 milyara satan Confinity ile birleşti.

Elon Musk SpaceX’i Kurdu!

Mayıs 2002’de Musk, çağımızda hâlen CEO’su ve mühendislik ile tasarım ofisleri şefi olduğu, havacılık teknolojisi üreticisi ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olan SpaceX’i kurdu.

Elektrikli araç üreticisi Tesla Motors kuruluşundan bir yıl sonra. 2004’te katıldı ve ürün mimarı oldu. 2008’de de şirketin CEO’su oldu. 2006’da, güneş enerjisi hizmetleri şirketi olan SolarCity’nin (çağımızdaki Tesla’nın bir yan kuruluşu) kurulmasına yardımcı oldu.

Musk, 2015’te ise dost canlısı olarak gördüğü yapay zekayı teşvik etmeyi hedefleyen, kâr amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI’yi kurdu. Temmuz 2016’da, beyin bilgisayar arayüzlerini geliştirmeye odaklanmış bir şirket kurdu. Nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i kurdu.

Musk, Aralık 2016’da elektrikli araçlar için optimize edilmiş yollara odaklandı. Bir altyapı ve tünel inşaatı şirketi olan The Boring Company’yi kurdu. Musk, birincil iş arayışlarına ilave olarak, Hyperloop ismindeki yüksek-hızlı bir ulaşım sistemi de tasarladı.

Musk, hemde alışılmışın dışında duruşlar sergiledi. Çok duyurulan skandallara neden olduğu için de eleştirilere konu oldu. 2018 Tham Luang kurtarma operasyonunda [en] denizaltsı uygun bir seçenilave olarak görülmeyip reddedildiğinde Musk, dalgıç takımının liderine “pedo-adam” dedi.

Dalgıç takımının lideri Musk’a iftira davası açtı. Ancak California Hukuk Jürisi Musk’ın lehine karar verdi. Ayrıca 2018’de Musk, Joe Rogan’ın podcastine kenevir içtiği zamana atıfta buludu. Tesla’nın özel olarak devralınması için hisse başına $420 fon sağladığını tweetledi.

Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yorum için kendine dava açtı; Musk geçici olarak başkanlıktan çekildi. SEC ile anlaştı. Twitter kullanımındaki sınırlamaları kabul etti. Musk ayrıca yapay zeka, toplu taşıma COVID-19 pandemisi hakkındaki konuştu.Görüşlerinden ötürü de önemli eleştiriler topladı.

Gündem - 21:20 A A
BENZER HABERLER