Engellilere Para Yardımı 2024 Başvuru Yap! Sorgulama Yap!

Engellilere Para Yardımı 2021 yılında da devam etmektedir. Devlet engelli vatandaşlarımıza desteğini eksik etmemektedir. Engelli vatandaşlarımız kaymakamlık engelli yardım parası için başvuru yapabilir. Engellilere para yardımı engelli vatandaşlarımızın gereksinimlerini karşılamak amacıyla verilen nakdi bir yardımdır. Bu yardımdan faydalanmak için bir kaç şart vardır. Bu şartlar:
Ekonomi - 07/07/2021 15:21 A A

Engellilere Para Yardımı 2024 yılında da devam etmektedir. Devlet engelli vatandaşlarımıza desteğini eksik etmemektedir. Engelli vatandaşlarımız kaymakamlık engelli yardım parası için başvuru yapabilir. Engellilere para yardımı engelli vatandaşlarımızın gereksinimlerini karşılamak amacıyla verilen nakdi bir yardımdır. Bu yardımdan faydalanmak için bir kaç şart vardır. Bu şartlar:

 • Engelli para yardımı başvurusu yapacak olan vatandaşlar 18 ile 65 yaş aralığında olmak zorundadır.
 • Hastaneden alınan heyet raporunda engelli durumu %40 ile %69 aralığında olmalıdır.
 • Herhangi bir nakafa ücreti almıyor olması da bu şartlardan biridir.
 • Engelli vatandaşlar 2828 numaralı kanun ile cep harçlığı alıyor ise başvuruları kabul olmayacaktır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelendiğinde herhangi bir gelire sahip olmaması gerekiyor.
 • İş başvurusu yaptığı halde herhangi bir işveren tarafından kabul edilmemesi gerekiyor.
 • Kaldığı evde kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin 3/1 miktarından daha az olması gerekiyor.

Engellilere Para Yardımı 2024 Ücretleri Ne kadar?

Engellilere para yardımı 2021 ücretleri belli oldu. Bu ücretler engellilik raporu yüzdesine göre değişkenlik gösterir. Yüzde kırk değerinde heyet raporu alan engelli vatandaşlar 536.00 TL para yardımı almaktadır. Engelilik yüzdesi 69 ve üzeri olan vatandaşlar ise 804.00 TL para yardımı almaktadır.

Engellilere Para Yardımı 2024 – 18 Yaşından Küçükler

On sekiz yaşından küçük en az %40’lık bir heyet raporu sahip olan vatandaşların ailelerine ödenen yardım parasıdır. Bu ücreti almak için nafaka almaması, 2828 numaralı kanun ile harçlık almaması gerekir. Sgk tarafından herhangi bir gelirinin olmaması ve kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3/1’nden az miktarda olması gerekir. Bu şartlara uyan engelli vatandaşlarımızın ailelerine devlet tarafından verilen ücret 433.00 TL’dir.

Engellilere Para Yardımı 2024 – Heyet Raporu %70 ve Üzeri

Heyet tarafından alınan engelli raporu yüzdesi 69 üzerinde olan vatandaşları ilgilendiren yardım parasıdır. Bu para yardımını T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilgilenmektedir. Aranan şartlarda bir değişiklik yoktur. Bu yardım parası 2021 yılında 804.00 TL olarak belirlenmiştir.

Engelli Evde Bakım Yardımı Parası

Evde engelli bakımı yapan kişilere de para yardımı vardır. O kişinin ihtiyaçlarını karşılayan ve onlarla ilgilenen kişiler bu parayı almayı hak eder. Ancak bazı şartlar vardır. En az %50 engellilik raporuna sahip olan bir kişiye bakıyor olmalıdır. “AĞIR ENGELLİ” raporunda “EVET” ibaresi bulunması da bir şarttır. İl müdürlükleri tarafından evde bakıma muhtaç olduğunu kanıtlayan “BAKIM HİZMETLERİ DEĞERLENDİRME HEYETİ” tarafından belge alınması da zorunludur.

Tüm şartlar uygunsa devlet tarafından Engellilere Para Yardımı 2024 yılında evde bakım ücreti en az 1.179.00 TL olarak belirlenmiştir.

Engelli Vatandaşlar için Sağlanan Diğer Olanaklar Nelerdir?

 • İŞ-KUR Tarafından Engellilere Sağlanan Hibe
 • Kamu Kurumlarına Giriş Hakları
 • Engellilere Özel Şirketlerden de İndirim İmkanı
 • Vergi Muafiyeti Hakları
 • Eğitim Ulaşımlarından Ücret Alınmaz

Sosyal Ekonomik Destek Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? SED Ne Kadar? öğrenmek için tıklayınız.

Belediye Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Yardım Ücreti Ne kadar? öğrenmek için tıklayınız.

Ekonomi - 15:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.