Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nasıl Yap! Maaş Ne Kadar?

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu konusunu başlatan yasa tasarısı bu teklif ile hayatımıza girmiştir. 2020 yılı Ocak ayı başlarında Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonu tarafına gönderilen bu yasa teklifi, ev hanımlarına umut olmuştur. Yasa teklifinde yukarıda bahsettiğim gibi en az 25 yıldır evli olmak ve en az 50 yaşını doldurmuş olmak şartları sunulmuştur. Bu şartları yerine getiren ev hanımları emekli olabilecektir.
Ekonomi - 26/10/2021 09:41 A A

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu nasıl yapılır? Ev hanımları emekli olabilir mi? 25 yıl evli olan ve 50 yaşını tamamlamış ev hanımları emekli olabilir mi? Ev hanımları emekli maaşları 2021 yılında ne kadar oldu? gibi sorular arama motorlarında en çok aranan sorgulardan birisi olmuştur. Bu konu ile ilgili bir yasa tasarısı olduğu bilinmektedir. Bizlerde siz değerli ev hanımları için bu konu hakkında araştırma yaptık. İşte merak edilen soruları ve cevapları sizler için derledik.

Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi?

Ev hanımları için gündeme gelen Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu konusu yasa tasarısının önünü açtı. Emeklilik, yaşlılık döneminde kendilerini güvende hissetmeleri ve yaşlılık döneminde rahat etmek için ihtiyaç duyulan bir ödeme olarak kabul görür.

Emeklilik maaşı yaşlılık döneminde ihtiyaç ve arzudur. Genç yaşta evlenen ve çocuk bakmak ile mükellef olupta, çalışma imkanına sahip olamayan anneler için bu konuda bir yasa tasarısı gündeme geldi. Kanun tarafından belirlenen prim gününü ve yaşını tamamlayan her vatandaş emekli olabilmektedir. Ev hanımları içinde Türkiye Cumhuriyeti butona bastı. Artık Ev hanımları da emekli olabilecek!

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Şartları Nelerdir? – 2021

Ev hanımlar emekli olma konusunda genel düşünceleri bunu bir hayal olarak algılıyor. Artık bu resmen kabul edilen ve emekli olma şansı verilen bir yasa tasarısına dönüştü. Yasa tasarısına göre belli şartlar aranmaktadır. Yasa tasarına göre belli başlı şartlardan bir kaçı şunlardır;

 • -En az 25 yıllık evli olmak,
 • -50 yaşını doldurmuş olmak,
 • -Normal şartlarda emekli olamamak.

Normal şartlarda hanımlar; 2008 yılından sonra iş hayatına başlayan kadınların emekli olma şartları şöyledir. Çalışan kadınlar için emekli olma şartları;

 • -Çalışan kadınların emekliliği için 7 bin 200 gün, prim gününe sahip olma şartı aranmaktadır.
 • -Çalışma süreleri ise en az 20 sene olma zorunluluğu bulunmak zorundadır.

Bu yukarıda belirtilen şartları yerine getiremeyen ev hanımları için emeklilik bir hayli imkansız görünmektedir. Bu şartları taşımayan ev hanımları için emeklilik söz konusu bile değildi. Ancak bu yeni yasa tasarısı teklifi ile ev hanımlarının da emekli olması mümkün hale getirilmiştir.

Resmi Gazete 06.01.2020 tarih 2/2492 Esas No’lu Yasa Teklifi Nedir?

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu konusunu başlatan yasa tasarısı bu teklif ile hayatımıza girmiştir. 2020 yılı Ocak ayı başlarında Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonu tarafına gönderilen bu yasa teklifi, ev hanımlarına umut olmuştur. Yasa teklifinde yukarıda bahsettiğim gibi en az 25 yıldır evli olmak ve en az 50 yaşını doldurmuş olmak şartları sunulmuştur. Bu şartları yerine getiren ev hanımları emekli olabilecektir.

TBMM’ye sunulan teklifte ev hanımları da çalışmasa da borçlanma sayesinde emekli olabilecek. Bu borçlanma da doğum borçlanması ve yurt dışında ikamet edildiyse, yurt dışı çalışma süresi borçlanması yapılması şart olarak sunulmuştur.

Ayrıca hiç sigorta girişi olmayan ev hanımları da , Sigorta primi ödenmemişse sigorta primlerini kendilerinin ödenmesi zorunlu kılınmıştır. Prim ödemeleri her ay düzenli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gerekmektedir. Ödemeler tamamlandığında ise Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu yapılabilmektedir. Çalışmayan ev hanımları ise SGK prim borçlarının ödenmesi durumunda , emekli aylıklarını almaya başlayabilmektedir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Şartları Nelerdir?

Çalışmayan , ev hanımlarına emeklilik başvurusu imkanı verilmiştir. Emekli olmak olmak için aranan şartlar ise aşağıdaki gibidir. Sizler için maddeler halinde şartları belirteceğim. İşte ev hanımları için emeklilik şartları;

 • -18 yaşından büyük olmak,
 • -Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının olmaması,
 • -1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak),
 • -50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak),
 • -Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer almakta,
 • -Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvurduğu tarih boyunca herhangi bir kaydının olmaması,
 • -Malullük ve yaşlılık aylığı almamak gibi şartlar ev hanımlarına emeklilik başvurusu yapma konusunda aranan şartlardır.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Başvurmak Gerekir?

Ev Hanımlarına Emeklilik için izlenecek adımları sizler için paylaşacağım. Öncelikle emekli olmak isteyen ev hanımları Vergi Dairesine giderek, Gelir Vergisinden muaf olduklarını kanıtlar belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Gelir Vergisinden muaf olduğunu gösteren belgeler , bölgedeki Vergi Dairesi Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekir.

Daha sonra il veya ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na T.C. Kimlik belgelerinin fotokopi, isteğe bağlı sigorta giriş formu, Vergi Dairesi’nden alınan belge ile müracaatta bulunulması gerekir. Ev Hanımları Emeklilik Başvurusu onaylanmasından sonra artık ev hanımları sigortalı şekilde gözükecektir. Kurumun tarafından ödenmesi gerekli olan primleri ev hanımları ödedikleri takdirde zamanı gelince emekli olabilme şansına sahip olur.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu E Devlet; Online olarak Vergi Dairesi işlemlerinizi takip etmek etmek için tıklayınız.

Kobi Kadın Girişimci Destek Veren Kurumlar

Hakkında bilgi almak için tıklayınız.
Ekonomi - 09:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.