FAKİRLERE YARDIM KİRA / EV TAMİR DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Fakirlere kira yardımı yapan kurumlar, fakirlere ev tamir desteği veren kurumlara nasıl başvuru yapılır? Kira yardımcı ücreti nedir? İşte tüm detaylar…
Genel - 25/01/2021 21:32 A A

Fakirlere Yardım (Kira) yapan kurumlar, fakirlere ev tamir desteği veren kurumlara nasıl başvuru yapılır? Kira yardımı ücreti nedir? İşte tüm detaylar…

Çalışmayan, işi olmayan, geliri olmayan ya da ihtiyacı bulunan yurttaşlara yapılan yardımlardır. Bu yardımları alabilmek için mevzuatta yer alan tüm ihtiyaç şartlarının oluşması ve yazılı müracaat yapılması gerekir. İşte vatandaşların alabilecekleri o yardım ödemeleri şunlardır;

Gıda Yardımı, Para Yardımı, Çocuk yardımı, Eşi cezaevine giren bayanlar için sağlanan sosyal yardımlar, Bebek maması ve bez yardımı, Muhtaçlık maaşları, Sosyal destek yardımları, Tıbbi malzeme desteği, Yatalak hasta bezi yardımları, Evde bakım parası ödemeleri, Şartlı sağlık destekleri, Engelli raporu sahiplerine maaş yardımı, Kira yardımı, Yakacak yardımıEğitim/öğretim yardımı, Bayramlık ve gıda yardımı, Gıda desteği, Kıyafet desteği, 65 yaş üstü maaşlar.

Bu destek ödemelerin kişinin hak sahibi olması önemli nokta. Ayrıca ödemeleri alabilemek için de ayrı ayrı koşulların tamamının sağlanması gerekmektedir. Bu kapsamda yapılan ödemeler ise; Doğum yardım parası, Şartlı gebelik için maddi yardımlar, Dul kadınlara destek yardımları, Proje geliştirme desteği, Afet yardımları.

Başvurularınızı ilçe kaymakamlıklarından yapacaksınız. Kendi ilçenizde bulunan kaymakamlıklara veya kaymakamlık bünyesinde olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurularınızı direk olarak yapabilirsiniz.

FAKİRLERE YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Gerekli koşulları taşıyan kişiler, yapılan yerinde incelemeler neticesinde kira parası alabilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ‘ na yapılmaktadır.

Fakirlere Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Maddi anlamda sıkıntı yaşamakta olan ailelerin kira paralarının karşılanması amacıyla bir çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler
Kaymakamlıklar bünyesinde ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
Belediyeler
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Kiracılara 960 TL’ ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)
Sivil Toplum Kuruluşları
Özel Vakıflar ve dernekler

Ev Tamir Desteği Veriliyor!

Çocuğu anaokulu, ilköğretim, lise ya da üniversitede öğrenim gören, ihtiyaç sahibi ailelere devletten destek gecikmedi. Devlet pek çok sorun ile karşılaştığımız bu dönemde sosyal devlet anlayışla pek çok yardımda bulunuyor. İşsizlere, durumu olmayan kiracılara ve daha bu gibi kategorize edilmiş pek çok grup için yapılan dayanışmaların ardından eğitim alanı için de bir destek başlatıldı. Maddi sorunlar çocukları etkilemesin ve çocuklar rahatça okullarına devam edebilsinler diye devlet 500 ile 800 TL arası destek paketleri oluşturdu.

Bu yardımlar; anaokuluna giden çocuklar için 500 TL, ilköğretim öğrencileri için 750 TL, liseye gidenler için 800 TL ve üniversite öğrencileri için de 900 TL bandında. Maddi güvencesi bulunmayan ve çocuk okutan aileler bu yardımdan yararlanabilecekler. Ayrıca, bu yardımdan okul ve bulunulan şehir gözetmeden herkes faydalanabilir.

Özellikle evde oturamayacak kadar hasar var ve tadilat, tamirat gerekli ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ihtiyaca göre 15, 20 ve 25.000 TL’ye kadar destek verilmektedir. Bireyler aynı şekilde T.C. Kimlik numarası ve dilekçe ile vakıflara müracaat yapmalıdır.

İlgili yardımlara başvurudan sonra dönüş yapılmadığı durumda konuyla ilgili olarak ikamet ettiğiniz Valiliğe/Kaymakamlığa şikâyet etmek mümkündür.

Kaymakamlık yardım başvurusu için tıklayınız.

Öğrenci sosyal yardımlaşma parası nasıl detaylar için tıklayınız.

Genel - 21:32 A A
BENZER HABERLER