Gazze Enkaz Görüntüleri ve Hamas Lideri Hakkında Herşey!

Gazze ‘nin kuzeyinde Beit Hanoun’daki Filistinli ailelerin evleri, İsrail bombalarıyla yerle bir oldu. Aileler, evlerinin enkazından bazı eşyalarını alırken görüntülendi. Öte yandan Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, Gazze Şeridi’nde sivillerin hedef alınmaya devam etmesinin tüm sorumluluğunun İsrail’e ait olduğunu belirtti.İsrail uçakları ve topçuları tarafından bombalanan Gazze şeridinin kuzeyindeki Beit Hanoun’daki evlerinin enkazı görüntülendi.
Dünya - 15/05/2021 15:03 A A

Gazze ‘nin kuzeyinde Beit Hanoun’daki Filistinli ailelerin evleri, İsrail bombalarıyla yerle bir oldu. Aileler, evlerinin enkazından bazı eşyalarını alırken görüntülendi. Öte yandan Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, Gazze Şeridi’nde sivillerin hedef alınmaya devam etmesinin tüm sorumluluğunun İsrail’e ait olduğunu belirtti.İsrail uçakları ve topçuları tarafından bombalanan Gazze şeridinin kuzeyindeki Beit Hanoun’daki evlerinin enkazı görüntülendi.

Evleri enkaza dönen aileler, İsrail ordusunun saldırılarına isyan etti. Gazze sokaklarında büyük yıkıma yol açan İsrail saldırıları sonrasında, bazı bölgeler de arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Bölgede az sayıda iş makinasının, halka tehlike yaratmaması için yıkıntıları temizlediği görüldü.

İzlemek için tıklayınız.

Gazze Yeni Katliam: Hamas Lideri Konuştu!

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde sivillerin hedef alınmaya devam etmesinin tüm sorumluluğunun İsrail’e ait olduğunu belirtti.

Hamas lideri Heniyye, yayımladığı yazılı açıklamada, İsrail ordusunun gece Gazze’deki Şati Mülteci Kampı’na düzenlemiş olduğu saldırıyı “yeni bir katliam” olarak nitelendirdi.

Heniyye, “Gazze’nin farklı noktalarına kadar katliamların uzaması, düşmanın acziyetini, başarısızlığını ve direnişin büyüklüğü karşısında içinde bulunduğu çıkmazı ortaya koyuyor.” diye konuştu.

İsrail’in yenilgiye uğratılacağını vurgulayan Heniyye, şunları kaydetti:

“Gazze’de sivillerin hedef alınmasının tüm sorumluluğu İsrail’e aittir. Direniş güçleri, halkını savunmaya devam edecek, düşman ordusunu hezimete uğratacak ve katliamlarını sürdürmesine engel olacaktır.”

İsrail’in gece saatlerinde Şati Mülteci Kampı’ndaki Ebu Hatab ailesinin evine düzenlemiş olduğu saldırıda 8’i çocuk, 2’si kadın 10 Filistinli şehit olmuştu.

Hamas ‘ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Şati Mülteci Kampı’ndaki eve düzenlenen saldırıya karşılık olarak ve işgal altındaki Batı Şeria’da şehit olan Filistinlilerin intikamının alınması için Aşdod ve Beersheba’nın roketlerle vurulduğunu duyurmuştu.

Gazze’ye Saldıran Hamas Lideri İsmail Haniye Kimdir?

Filistin’in 10. Başbakanı İsmail Haniye, 1963 senesinde Gazze’deki El-Şatti mülteci kampında doğmuştur. Öğrencilik senelerinde Müslüman Kardeşler Hareketi’ne katılmıştır: Daha sonra Hamas örgütünün başına getirilmiştir.

İsmail Haniye 1963 senesinde Gazze’deki El-Şatti mülteci kampında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin finansman desteği sağlamış olduğu Filistin kamplarında açılan okullarda tamamladı. Lise senelerinde Müslüman Kardeşler Hareketi’ne katıldı. Bunun yanında İslamcı Öğrenciler Derneği’nde de siyasi çalışmalarda bulundu. İslam Üniversitesi Arap dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu. 1987’de de yapmış olduğu çalışmalar nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı.

1992 senesinde da Hamas üyesi 415 kişilik bir grupla Güney Lübnan’a sürgün edildi. 2001 yılında de serbest bırakılması üzerine ülkesine geri döndü. Bu dönemde İntifada Koordinasyon Komitesi’nde Hamas temsilciliğine tayin edildi. 1999-2004 seneleri arasında da Şeyh Yasin’in özel kalem müdürlüğünü yaptı. Daha sonra örgütün başına geçen Haniye, yapılan seçimlerde Filistin’in 10. Başbakanı olarak göreve geldi. Fakat 2007’de Gazze Şeridi’ndeki Hamas ile El Fetih arasındaki çatışmaların zirveye çıkması üzerine vazifesinden alınmıştır.

Dünya - 15:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.