Gelir Kaybı Desteği Nedir? Online Başvuru ve Şartlar! – 2022

Gelir Kaybı Desteği : Resmi Gazete ile yayımlanan bu destek sonucunda etkilenen kesime aylık 1.000 Türk Lirası dahil olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası direk olarak gelir desteğiyle üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği ödemesi gerçekleştirilmekteydi.
Ekonomi - 02/09/2021 17:28 A A

Gelir Kaybı Desteği , pandemi döneminde ekonomisi bozulan ve bu salgından etkilenen esnaflar için verilen destektir. Koronavirüs salgını en çok etkilediği kişiler ise tahmin edildiği üzere küçük esnaflar gelmektedir. Devlet esnaflara yardım olarak şunları yapmaktadır;

  • – 1000 Türk Lirası Gelir Desteği
  • – 500 Türk Lirası ile 750 Türk Lirası arasında kira ödemeleri desteği

Küçük esnaflar salgın sürecinde gelir desteği nedir? Gelir desteği online başvuru nasıl yapılır? Gelir desteği başvurusu şartları nelerdir? Tarihler uzatıldı mı? Şeklinde soruların cevaplarını internet ortamında aramaktadır. Bizlerde küçük esnaflarımız için detaylı bir araştırma yaptık. Merak edilen soruların cevapları aşağıdadır.

Görsele Tıklayınız.

Gelir Kaybı Desteği Ödemeleri Ne zaman Yatacak?

Gelir Desteği başvurusu gerçekleştiren ve olumlu sonuçlanan esnaflar ödeme tarihlerini merakla bekliyor. Devlet tarafından yapılan açıklamada kısa süre içerisinde ve yaklaşık Mayıs döneminden itibaren başlayacağı bilgisi verildi. Destek ödemesi almaya hak kazanan esnaflar Mayıs ayı itibari ile ödemelerini düzenli olarak almaya devam edecektir.

Gelir Kaybı Desteği Ödemeleri Hangi Tarihte ve Nereye Yatacak?

Yukarıda belirtilen bilgilere göre Mayıs ayında ödemelerin başlayacağı bilgisini vermiştik. Gelir Desteği ödemeleri tam tarih olarak 25 Mayıs 2021 tarihi olarak ilk ödemelerini gerçekleştirdi. Ayrıca Mayıs ayı içerisinde yeniden destek programına başvuru yapan küçük esnaflar ise 3 bin ile 5 bin Türk Lirası olarak ek ödeme almaya hak kazanacaktır. Ticaret Bakanlığı , Gelir Desteği ödemelerini esnafların başvuru sırasında verdiği IBAN (Hesap Numarası) hesapları üzerinden ödemeleri gerçekleştirmektedir.

Gelir Kaybı Desteği Nedir?

Koronavirüs dönemi süresince olumsuz etkilenen esnafları ilgilendiren bir destektir. 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete ile yayımlanan desteğin amacı ekonomik olarak etkilenen esnaflara maddi olarak destek olmaktır.

Resmi Gazete ile yayımlanan bu destek sonucunda etkilenen kesime aylık 1.000 Türk Lirası dahil olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası direk olarak gelir desteğiyle üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği ödemesi gerçekleştirilmekteydi.

Gelir Kaybı Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Gelir Kaybı Desteği başvurusu online olarak e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet üzerinden hemen başvuru yapmak için tıklayınız. Hibe desteği alan esnaflar için ödemeler tek seferde yapılmaktadır. Bu ödemeler ise iki kategori olarak belirlenmiştir. Ödeme miktarları ise aşağıdaki gibidir.

  • -I.Grup: 5.000 Türk Lirası
  • -II.Grup: 3.000 Türk Lirası olmak üzere ödemeler yapılmaktadır.

Gelir Kaybı Desteği başvuru şartları işletme türüne göre verilmektedir. Birazdan sıralayacağım işletmeler arasında yer alıyorsanız gelir desteği alabilirsiniz. Bu işletmeler sırasıyla; Nikah ve düğün salonu işletmecileri, kaplıca, SPA merkezleri, sinema filmi gösterimi, spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri, plaj alanlarının işletilmesi, eğlence parkları, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonları, kara yolu şehir içi ve şehirlerarası havalimanı servisleri ile yolcu taşımacılığı, kantinler, kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti, internet kafelerin faaliyetleri, şehir içi personel ve okul servisleri, çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler, kafeler yer almaktadır. Bu işletmeler Birinci Kategori yani 5.000 Türk Lirası destek almaya hak kazanan işletmelerdir.

Gelir Desteği alacak olan İkinci Kategori içerisinde bulunan toplamda 305 adet olmak üzere birbirinden farklı sektörler bulunmaktadır. Bu sektörleri E-devlet üzerinden inceleyebilirsiniz. Birinci Kategori içerisinde bulunmayan bir işletmeye sahipseniz ikinci kategori içerisinde 3.000 Türk Lirası hibe alabilirsiniz.

Sosyal Ekonomik Destek Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? SED Ne Kadar?

Hemen öğrenmek için tıklayınız.
Ekonomi - 17:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.