Geri Ödemesiz Burs Başvurusu ve Şartlar 2024

Geri Ödemesiz Burs Bilindiği üzere KYK burs ve kredisi müracaatları açıklandı. Üniversite ve lise okuyan öğrencilere Devlet Bursu adı verilen KYK parası yatmaktadır. Kredi ve Hibe kredi biçiminde verilen farklı destek bulunur. Bunlardan biri geri ödemeli diğeri ise burs biçimindedir. KYK bursu nasıl alınır devlet bursu olarak bilinen kyk bursu müracaatsu nereden yapılır, koşulları nelerdir, ne kadar, müracaat için gerekenler nelerdir, 15 yaş altı öğrenciler nasıl müracaat yapacak, nasıl çıkar? Tüm bilgileri araştırıp KYK Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir yazımızda her şeyi görebilirsiniz.
Eğitim - 09/06/2021 11:22 A A

Geri Ödemesiz Burs Bilindiği üzere KYK burs ve kredisi müracaatları açıklandı. Üniversite ve lise okuyan öğrencilere Devlet Bursu adı verilen KYK parası yatmaktadır. Kredi ve Hibe kredi biçiminde verilen farklı destek bulunur. Bunlardan biri geri ödemeli diğeri ise burs biçimindedir. KYK bursu nasıl alınır devlet bursu olarak bilinen KYK bursu müracaatı nereden yapılır, koşulları nelerdir, ne kadar, müracaat için gerekenler nelerdir, 15 yaş altı öğrenciler nasıl müracaat yapacak, nasıl çıkar? Tüm bilgileri araştırıp KYK Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir yazımızda her şeyi görebilirsiniz.

Geri Ödemesiz Burs Kimlere Verilir?

Başta üniversite öğrencileri dahil olmak üzere maddi gücü eğitim almak konusundaki fiyatları karşılamak karşısında yetersiz kalan öğrencilere verilen devlet destekli ödemelere burs denilmektedir. Burslar genel itibariyle karşılıksız olarak verilmeye çalışılsa da bazı türdekilerinin belirli bir zaman sonra faizsiz olarak geri ödenmesi gerekebilir. Devlet yardımları kapsamda devletin sağlamış olduğu burslara nasıl müracaat yapılmalıdır, verilen burslar nelerdir ve farklı seçenekler var mıdır kısaca değinilmesi faydalı olacaktır.

Buna ilave olarak gazi çocukları, şehir çocukları, yetim ve öksüzlere de burs olanağı temin edilmektedir. Bu gruptaki kişilere verilen burslar hangi şartlar geçerli olursa olsun karşılıksızdır ve geri ödenmesi talep edilmemektedir.

Yine son derece başarılı öğrencilere de devlet bursu verilmektedir. Üniversiteye giriş sınavında bölüm bazında hazırlanan özel mevzuatlar veya okulun kendi olanaklarıyla toparladığı fonlar başarılı öğrencilerin maddi gücüne bakılmaksızın burs imkanı verilmektedir. Bu bursun da geri ödemesinin yapılması gerekmemektedir.

Geri Ödemesiz Burs için Nereye Başvurulur?

Burs için müracaat yapmak isteyen kişilerin evvela hangi burs için talepte bulunacağına karar vermesi gerekir. En sık müracaatlan devlet bursu KYK olması kaynaklı burda KYK üzerinden örnek verilecektir.

KYK bursundan faydalanmak isteyen öğrencilerin senenin belirli zamanlarında aktif olan burs müracaat sayfası aracılığı ile web üzerinden müracaat iletmesi gerekiyor. Söz konusu sayfa eğitim-öğretim seneninın başladığı aylarda aktif hale gelmekte (Eylül-Aralık arası) ve bir sonraki senenin ilk ayı itibariyle de sonuçlar açıklanıp ödemelere başlanmaktadır.

Geçtiğimiz dönemlerde dijital hizmet kanalının kullanımı mecburi tutulmaya başlanmış ve bir istisnai durum söz konusu olmadığı sürece müracaatların web üzerinden alınacağı belirtilmiştir. Dolayısıyla il veya ilçe Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlükleri’ne müracaat yapmak istisnai bir durum söz konusu olmadıkça mümkün olmayabilir.

Burs müracaatsu yapacak olan kişiler, duyurulan tarihlerde e-Devlet sistemi üzerinden bilgilerini doldurarak müracaatta bulunabilirler.

Burs Başvurusu İçin Gerekli Evrak Listesi

Herhangi bir önceliği olmayan (şehit çocuğu, gazi çocuğu, yetim veya öksüz vb.) kişilerin yapacağı burs başvurusu için herhangi belge ibraz etmesi gerekmez. Buna karşın bir öncelik söz konusu olması halinde bazı belgelerin ibraz edilmesi gerekecektir.

 • Şehit ve gazi çocuklarının bu durumu belgeleyen ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları belge,
 • Yetiştirme yurtlarında kalan gençlerin bildirim,
 • Yüzde 40 ve üzeri engelli olan gençlerin tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları sağlık raporu,
 • Darüşşafaka listesi mezunlarının mezuniyet belgesi,
 • Terörle Mücadele Kanunun 21 numaralı maddesi kapsamında olan gençler valilikten alınacak mağduriyet belgesi,
 • Milli futbolcu gençlerin Futbol Federasyonu’ndan alacakları belge,
 • Diğer branşlarda milli sporcu olan gençlerin T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alacakları milli sporcu belgesi ibraz etmesi gerekir.
 • Öncelik belgesi ile yapılan müracaatlar kişi özelinde araştırma sonrasında tahsis edilir ve her belgenin doğrulu muhakkak araştırılır.

Öncelik belgesi olmadan yapılan müracaatlarda ise hane içerisinde yaşamakta olan kişilerin gelirleri, SGK primleri, mal varlıkları vb. Diğer kurumlara yapılan bildirim sonrasında tescillenir. Yani KYK ’ya yanlış veya hatalı bildirimde bulunmak herhangi bir değişikliğe neden olmayacaktır.

Geri Ödemesiz KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?


KYK burs başvurusu e-Devlet sisteminden 11 adım ile yapılır. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra adım adım yapılacakları sizler için aşağıda belirttik. Bunlar;

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra bazı uyarları okuyup onaylamanız gerekir.
 • İkinci adımda ise kimlik bilgilerinizi girerek kimliğinizde yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde girin.
 • Üçüncü adımda, öğrenim bilgilerinizi girin.
 • Sonraki aşamada, bilgilendirme mesajını bekleyin.
 • Beşinci adımda ise, adres bilgilerinizi girin.
 • Ekranda açılan sayfada özel durum bilgilerinizi tamamlayın.
 • 7. Adımda ise aile bilgilerinizi doldurun.
 • Bursunuzun ya da kredinizin yatırılacağı Ziraat Bankası bilgilerini görüntüleyin ve onaylayın.
 • Ürün başvurusu ve işlemlerini göreceksiniz analiz edip onaylayın.
 • Son bölümde ise bilgilerinizi tamamlayıp onaylayın doğru bilgileriniz ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Geri Ödemesiz Burs KYK Ücretleri Ne kadar 2021

 • Kredi ya da Burs 650 TL
 • Yüksek Lisansta 1.300 TL
 • Doktorada 1.950 TL olarak belirtilmiştir.
Eğitim - 11:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR