Gmail Karekod Nasıl Kullanılır? Karekod ile Oturum Aç!

Gmail karekod kullanmak bize oturum açma ve Gmail kullanımı konusunda yardımcı olacak yeni bir teknolojik gelişmedir. Gmail karekod sayesinde daha hızlı ve güvenli giriş yapabilme ve işlemlerimizi hızlandırma konusunda iyi bir adım. Gmail karekod nedir? Nerelerde kullanılır ve bize sağladığı kolaylıklar nelerdir? Bu konuları değerlendireceğiz.
Genel - 12/06/2021 18:29 A A

Gmail karekod kullanmak bize oturum açma ve Gmail kullanımı konusunda yardımcı olacak yeni bir teknolojik gelişmedir. Gmail karekod sayesinde daha hızlı ve güvenli giriş yapabilme ve işlemlerimizi hızlandırma konusunda iyi bir adım. Gmail karekod nedir? Nerelerde kullanılır ve bize sağladığı kolaylıklar nelerdir? Bu konuları değerlendireceğiz.

Gmail Karekod Nedir? Hangi Alanlarda kullanılır?

Karekod kullanımı günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Karekod kullanma fikrini Japon Denso adlı firma ortaya çıkarmıştır. Firma tarafından yeni nesil iki boyutlu yeni barkod çeşitidir. Karekod (Quick Response Kod) teknolojisini ilk olarak ilaç ve tıbbı ürünler sektöründe uygulanmaya başlanmıştır. Karekod sayesinde tıbbı ürünler üzerinde bulunan kodları okutarak kullanımı hakkında detaylı bilgi sahibi olma konusunda olanak sağlıyor. Karekod bilgiye en hızlı ve kolay şekilde ulaşma konusunda tercih edilen bir çözüm olarak benimsenmiştir.

Türkiye’de Karekod Kullanımı

Türkiye’de de dünyada olduğu gibi ilk kullanılan sektör ilaç ve tıbbı ürünler sektöründe kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde Dijital Dünyanın ve mobil uygulama çalışmalarının gelişmesi ile bir çok sektörde kullanılmaya başlamıştır.

Karekod barkodlara nazaren onda bir oranında küçültülerek kullanıldığı için az yer kaplıyor. Bu da ambalajda çok az yer kaplamasını sağlıyor. Taranma hızı ve her açıdan okutulabilmesi zaman tasarrufu açısından büyün önem taşıyor. Belli bir seviyeye kadar bozulan ya da kirlenen karekodların okunabilmesi mümkündür.

Karekod Okuyucu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karekod’un kullanabilmek için ilk önce telefonunuza ya da tabletinize Apps Store, Google Play ya da Windows Phone uygulama mağazalarından karekod okuyucu indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı indirdikten sonra okutmak arzu ettiğiniz karekod’un üzerine gelerek telefonunuz ya da tabletinizin kamerasıyla taratarak sizi ilgili sayfaya bilgi almanız için yönlendirecektir. Uygulamayı indirirken bedava dağıttığı olup olmadığına, kullanılırlığına ve popülerliğine dikkat etmeniz gerektiğini unutmayınız.

Gmail Karekod Kullanıldığı Alanlar

Gmail Karekod kullanım alanlarını inceleyelim. Kartvizitlerin üzerine karekod basılarak telefon, adres gibi bilgileri dijital ortama aktarabilirsiniz. Bir araç alırken aracın ön yüzünde bulunan karekodu taratarak aracın km, fiyat gibi özelliklerini öğrenebilirsiniz. Futbol müsabakalarında taraftarlar karekodlar kullanarak karşı takım taraftarlarına mesajlarını dijital ortamlarda iletebilmesi mümkündür. Billboard ve afişlerde karekodu mobil uygulamanızla taratarak marka ya da kurum hakkında bilgi alabilirsiniz. İnternete bağlanmak için kullanabilirsiniz. Örnek olarak Starbucks’ın kahve bardaklarının üzerine wifi şifresini karekod olarak koymasını gösterebiliriz. Müze, konser ve maç biletlerinin üstünde bulunan karekodu taratarak etkinliğin sitesine ya da dijital dünyadaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Karekodlar çağımızda markaların ve kurumların kullanmış olduğu vazgeçilmez uygulama platformu olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Android’de QR kod Nasıl Okutulur ?

QR kodunu -barkodu- okutmak için Android cihazlar için geliştirilen QR kod okuyucu uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

  • Google Play Store’dan cihazınıza uyumlu ve fonksiyonları açısından ihtiyaçlarınızı karşılayan QR kod okuyucuyu indirin. Android QR Code okuyuculara Google PlayStore’da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Android barkod okuyucu uygulamasını çalıştırın.
  • Kamera uygulaması devreye girecektir.
  • Kamera lensini QR kodunu okuyabilecek şekilde konumlandırın.

Hangi QR Kod Okuyucusunu İndirebilirim?

Google Play uygulama mağazasında belki de 100’ün üstünde QR Reader mevcut. En iyi ve en kullanışlı QR uygulamasının fonksiyonları arasında ise tehlikeli sitelere ve sahtekarlığa karşı koruma yer almakta. Bunun yanında QR kod geçmişini görüntüleme, hızlı Wi-fi erişimi desteği de indireceğiniz QR okuyucularda bulunmasını öneri ettiğimiz özellikler arasında gösterebiliriz.

Cihazınıza Antivirüs uygulamalarının yan araçlarından olan QR okuyucu indirebilirsiniz.

Uyarı: Zararlı yazılım yerleştirilmiş olma ihtimaline karşın kaynağına güvenmediğiniz QR kodları okuturken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Gmail Meet Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Kullanıcılara Artık Ücretsiz! Öğrenmek için tıklayınız.

Genel - 18:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.