Gmail Meet Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Kullanıcılara Artık Ücretsiz!

Gmail Meet , video konferansı yapmamızı sağlayan bir yöntemdir. Google yazılımcıları tarafından üretilen Gmail Meet , pandemi sürecinde tüm kullanıcılara ücretsiz video konferans yapma olanağı sunuyor.
Genel - 19/11/2023 07:42 A A

Gmail Meet , video konferansı yapmamızı sağlayan bir yöntemdir. Google yazılımcıları tarafından üretilen Gmail Meet , pandemi sürecinde tüm kullanıcılara ücretsiz video konferans yapma olanağı sunuyor.

Aslında hepimizin bir zamanlar aşina olduğunu ve kullandığı Hangouts Meet pazara sunulmuştu. Google ‘ın G Suite adı altında başarılı yazılım projelerinde sadece bir tanesiydi. Koronavirüs süreci insanlara sosyal mesafelerini koruma zorunluluğu getirdiği için toplantı yapabilmek riskli görüldü. Koronavirüs Gmail Meet konusunda büyük bir adım attı. Normal süreçte ücretli olan uygulama , bu zor süreçte ücretsiz bir şekilde kullanıma sundu. Gmail kullanıcıları son zamanlarda kullanım yaparken ekranlarının sol kısmında “yeni” açıklaması ile duyurdu.

Gmail Meet Nedir?

Pandemi sürecinde bir çok yazılım şirketi video konferans konusunda gerçekten ciddi bir başarı yakaladı. Gmail Meet internet ortamında bir çok kez güvenlik ihlalleri adı altında gündeme geldi. Bu süreçte en çok kullanılan uygulama Zoom video konferans uygulaması oldu. Zoom pandemi sürecinde dünyanın en büyük yedi havayolu şirketini geride bıraktı. Zoom hisse değerini bu süreçte tam elli milyar dolar civarlarına kadar arttırdı. Bu başarı Google ve diğer teknoloji devlerini yeni bir teknoloji adımı atmaya zorladı. Google Meet daha öncelerinde sadece işletmeler tarafından özel video konferanslar ve görüşmeler için kullanılıyordu. Google GSuit ‘in bir parçası olan Gmail Meet (Google Meet) ‘i tamamen ücretsiz olarak tüm kullanıcılara hazır duruma getirdi. Herkes Google Meet uygulamasına erişim sağlama hakkına sahip oldu.

Gmail Meet , toplantı kapasitesi 250 kişiye kadar sorunsuz bir şekilde toplantı yapabilmemize olanak sağlıyor. Google resmi sayfasında “Uygulamayı kullanan herkes güvenli şekilde, yüksek kaliteye sahip görüntülü toplantılar oluşturabilir ve toplantılara katılabilir.”şeklinde ibareye yer verildi. En güzel özelliklerinde biri ise ses yardımı ile altyazı ekleme teknolojisidir.

Gmail Meet Özellikleri Nelerdir?

Ücretsiz kullanmak isteyen kullanıcılar telefonlarından Google Play üzerinden indirebilir. Aktif olarak kullanıma başlayabilirsiniz. Google Meet özellikleri ise kısaca şöyledir;

  • Kaliteli ve sınırsız görüntülü video konferans yapabilirsiniz.
  • İş veya özel görüşmelerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Video konferansı sırasında veri aktarımları şifrelenir ve kötüye kullanım riski ortadan kaldırılır.
  • Kolay kullanılabilir yapıya sahiptir. Toplantıya katılacak kişileri sadece bir bağlantı ile davet edebilir ve toplantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Tek tıklama ile giriş yapabilmek mümkündür.
  • Belgelerinizi ve slayt gösterileri gibi verilerinizi ekranınızı paylaşarak toplantıdaki kişilere sunabilirsiniz.

Google Meet Nasıl Kullanılır?

Gmail kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Google Meet indimek isteyenler, internet tarayıcınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Uygulamayı yükleme zorunluluğu yoktur. Arama motorları aracılığı ile giriş yapabilirsiniz.

https://meet.google.com/ adresine giriş yaparak görüşme başlatabilir veya davet edildiğiniz bir toplantıya katılabilirsiniz.

Gmail hesabınız ile Gmail ‘e giriş yaptıktan sonra sol sütündaki butonları isteğinize göre tıklayarak görüşme başlatabilir ve katılabilirsiniz. Görüşme esnasında görüntü ve ses bağı kurulması için tarayıcınız tarafından gelen ses ve görüntü iznini vermek zorundasınız. Tüm izinler verildikten sonra görüntü aktarımı ve ses aktarımı sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Google Meet Kullanmak İçin Gmail Hesabı Gerekiyor Mu?

Google Meet , kullanmak isteyen kullanıcılara giriş yapabilmek için Gmail hesabı olmasını zorunlu kılıyor. Google’ın prensibi olan Uçtan Uça Şifreleme Yöntemi için gereklidir. Google Drive ise görüşmelerdeki verileri şifrelenmiş bir şekilde depolamaktadır. Son olarak her ihtimale karşın, yüzde yüz güvenli olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Genel - 07:42 A A
BENZER HABERLER