Golbol Nedir? Nasıl Oynanır? Paralimpik Olimpiyat Detaylar!

Golbol oyunu sadece görme engelli sporcuların yarıştığı bir spor dalıdır. GoalBall sporcusu olmak için tamamen kör yada görme engeli aranmaktadır. Golbol oyunu tarihi İkinci Dünya Savaşına dayanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı gazilerini rehabilite etme amacı ile bulunan spor dalıdır. Bu oyun ilk olarak 1946 yılında bulunmuştur. Uluslararası Görme Engelliler Sporları Federasyonu (IBSA) bu oyunu Paralimpik Olimpiyat Oyunları içerisine 1976 yılında dahil etmiştir.
Eğitim - 03/09/2021 13:32 A A

Golbol nedir? Golbol oyunu ingilizce “GoalBall” olarak bilinmektedir. Paralimpik Olimpiyat oyunları engelli sporcular için düzenlenen uluslararası bir spor organizasyonudur. Bu organizasyon 22 spor dalı ile birlikte yapılmaktadır. Golbol’da bu spor dallarından birisidir. Golbol Nedir?

Merak edilmesinin asıl sebeplerinden birisi Milli Takım başarımızdır. 2022 Paralimpik Olimpiyat oyunları Golbol turnuvasında Altın Madalya kazanan milli sporcularımız bu spor hakkında merak duygusu uyandırmıştır. Tokyo’da oynanan bu oyunda milli sporcularımız altın madalya kazanarak bizleri gururlandırmıştır.

Golbol Nedir? Oyun Hakkında Merak Edilenler

Golbol oyunu sadece görme engelli sporcuların yarıştığı bir spor dalıdır. GoalBall sporcusu olmak için tamamen kör yada görme engeli aranmaktadır. Golbol oyunu tarihi İkinci Dünya Savaşına dayanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı gazilerini rehabilite etme amacı ile bulunan spor dalıdır. Bu oyun ilk olarak 1946 yılında bulunmuştur. Uluslararası Görme Engelliler Sporları Federasyonu (IBSA) bu oyunu Paralimpik Olimpiyat Oyunları içerisine 1976 yılında dahil etmiştir.

Golbol oyunu oynanırken oyunun tamamen adil bir şekilde oynanmasını sağlamak amacı ile her oyuncuya göz maskesi takılması zorunlu görülmüştür. Tamamen opak ve görme ihtimalini imkansız hale getirmek için göz maskeleri takılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu turnuvaya katılan sporcuların resmi olarak görme engelli raporu ile kanıtlanması gerekmektedir. Yasal olarak görme engelli sporculardan oluşan bu oyun Paralimpik Olimpiyat Oyunları sayesinde merak konusu olmuştur.

Golbol Nedir? Kaç kişi ile oynanır? Oyunun amacı nedir? Gibi soruların detaylarını paylaşacağım. Golbol oyunu öncelikle bir takım oyunudur. Takımlar 6 kişiden oluşmaktadır. Golbol oyunu amacı ise: Oyuncular kalelerini savunmak için elleri ve dizleri üstünde dururlar ve rakiplerine karşı skor elde etmeye çalışırlar.

Paralimpik Olimpiyat oyunları içerisinde ilk olarak 1976 yılında dahil olan bu oyun ilk olarak 1984 yılında oynanmaya başlamıştır. Amerika’nın New York eyaletinde 1984 yılında oynanmıştır. Bu turnuvada kadın sporcular da dahil edilmiştir.

Golbol Nedir? Nasıl Oynanır? İşte Detaylar..

Golbol nedir sorusunu yukarıda sizler için anlattık. Şimdi ise oyunun nasıl oynandığı hakkında bilgi vereceğim. Golbol Oyunun amacı, karşı tarafın savunmasına karşı, her takımın meşin yuvarlağı yuvarlayarak rakibin kale çizgisinden geçirmesidir. Topun havadan atılması halinde sesini duyamayacağı için yerden gitmesi gerekiyor.

Golbol oyununda topun havaya atılması faul olarak kabul edilir. Bu oyun süre olarak ortalama 50 dakika kadar sürmektedir. Maçın galibi ise 50 dakikalık süre içerisinde en çok gol atan takım galip olarak belirlenir. Toplam oyuncu kadrosu 9 kişidir. 6 oyuncu oyun içerisinde 3 oyuncu ise yedek olarak beklemektedir. Yedek oyuncu sayısı azami olarak 3 olarak belirlenmiştir.

Golbol oyunu dikdörtgen bir jimnastik salonu içerisinde ortadan bölünmüş bir saha içerisinde oynanmaktadır. Oyunu oynayan takımlar sadece kendi sahaları içerisinde hareket edebilir. Kalelerin etrafında çizgiler bulunmaktadır.

Oyuncular çizgilere dokunarak yön bulma ve kendilerini yönlendirme konusunda ipucu elde ederler. Çizgilerden faydalanarak oyuna dahil olurlar. Golbol oyununda goller sahanın her iki ucuna da atılabilmektedir. Ayrıca Golbol oyunu topunu diğer dallardan ayıran en temel özelliği ise toplarda zillerin bulunmasıdır.

Paralimpik Olimpiyat Oyunları 2021 Milli Takım Altın Madalya Başarısı

Golbol (GoalBall) Kadın Milli Takımımız, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları final karşılaşmasında Amerika’yi 9-2 mağlup ederek şampiyon oldu. Ülkemize Tokyo’daki 2. Altın madalyasını kazandıran Goalball Kadın Milli Takımımız, üst üste ikinci kez paralimpik oyunlar şampiyonu oldu.

Fifa 22 Oyunu Kapak Resmi Yıldızı: Kylian Mbappe Seçildi!

Detayları öğrenmek için tıklayınız.
Eğitim - 13:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.