Kantaron Yağı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Araştırma-Bilim - 06/11/2023 20:44 A A

Kantaron yağı, sarı kantaron çiçeklerinin zeytinyağı ile birlikte bekletilmesi sonucu elde edilen kırmızı renkli bir yağdır. Kantaron yağ, yara iyileştirici, iltihap giderici, mikrop önleyici, sindirim rahatlatıcı ve depresyon tedavisinde destekçi gibi pek çok faydaya sahiptir. Peki kantaron yağı nasıl yapılır ve nasıl kullanılır? İşte bu yazıda sizlere evde kantaron yağ yapımının püf noktalarını ve kullanım şekillerini anlatacağım.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Evde kantaron yağ yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • Bir demet sarı kantaron çiçeği
 • Bir litre sızma zeytinyağı
 • Cam bir kavanoz
 • Tülbent

Kantaron yağ yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Kantaron çiçeklerini güneşli bir havada toplayın. Topladığınız çiçekleri yumuşak bir şekilde ezin. Ardından ezdiğiniz çiçekleri bir kavanoza koyun ve üzerine sızma zeytinyağı ilave edin. Eğer yanık tedavisinde kullanacaksanız zeytinyağı yerine keten tohumu yağı ekleyebilirsiniz.
 2. Kavanozun ağzını tülbentle sıkıca kapatın ve güneş gören bir yere bırakın. Kantaron çiçeklerinin özünün zeytinyağına geçmesi için 5 gün bekletin. Daha sonra kavanozun ağzını hava almayacak şekilde güzelce kapatıp 45 gün kadar daha bekletin.
 3. Bekleme süresinde çiçeklerin özü yağa geçerek rengi koyulaşacak, kırmızıya yakın bir hal alacak. Yağ bu hale geldiğinde artık kullanıma hazırdır. Kantaron yağını süzüp bir şişeye boşaltın ve karanlık bir yere alın.
 4. Kantaron yağını kullanmadan önce de mutlaka bir uzmana danışın.

Kantaron Yağ Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağının kullanım şekli, faydalanmak istediğiniz etkisine göre değişir. İşte bazı öneriler:

 • Yara iyileştirici olarak kullanmak için: Ciltte meydana gelen yanık, yara, sıyrık, güneş yanıkları ve sezaryen yaralarına 8-10 damla kadar kantaron yağ sürün ve yağı masaj yaparak uygulayın.
 • İltihap giderici olarak kullanmak için: İltihaplı bölgelere kompres yapmak için 1 bardak suya 10 damla kadar kantaron yağ ekleyin ve pamukla uygulayın.
 • Mikrop önleyici olarak kullanmak için: Ağız yaralarına veya diş eti iltihabına karşı gargara yapmak için 1 bardak suya 5 damla kadar kantaron yağ ekleyin ve gargara yapın.
 • Sindirim rahatlatıcı olarak kullanmak için: Mide ağrısı, gaz, şişkinlik gibi şikayetlere karşı 1 tatlı kaşığı kadar kantaron yağını bal ile karıştırarak yiyin veya suya ekleyerek için.
 • Depresyon tedavisinde destekçi olarak kullanmak için: Depresyon belirtilerini azaltmak için günde 2-3 defa 10 damla kadar kantaron yağını suya ekleyerek veya bal ile karıştırarak tüketin.

Kantaron Yağının Yan Etkileri Var mı?

Kantaron yağı doğal bir ürün olsa da bazı yan etkilere neden olabilir. Bunlar şunlardır:

 • Kantaron yağ güneş ışığına duyarlılığı artırabilir. Bu nedenle kantaron yağ kullandıktan sonra güneşe çıkmamak veya yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak gerekir.
 • Kantaron yağ bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Özellikle antidepresan, antikoagülan, antiretroviral, oral kontraseptif, statin gibi ilaçlar kullananlar kantaron yağ kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.
 • Kantaron yağ alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kantaron yağ kullanmadan önce küçük bir bölgede test etmek ve kızarıklık, kaşıntı, şişlik gibi belirtiler oluşursa kullanmayı bırakmak gerekir.

Kantaron Yağı Kimler İçin Sakıncalıdır?

Kantaron yağ aşağıdaki durumlarda sakıncalı olabilir:

 • Hamilelik ve emzirme döneminde kantaron yağ kullanmaktan kaçınılmalıdır. Kantaron yağının anne sütüne geçip geçmediği veya fetüse zarar verip vermediği bilinmemektedir.
 • Çocuklarda kantaron yağ kullanımı güvenli değildir. Kantaron yağının çocuklarda ne gibi etkileri olduğu bilinmemektedir.
 • Karaciğer hastalığı olanlar kantaron yağ kullanmamalıdır. Kantaron yağ karaciğer enzimlerini etkileyebilir ve karaciğer fonksiyonlarını bozabilir.

Evren Solakoğlu

Kakava Şenlikleri (Hıdırellez) Nedir? Niçin Kutlanır? EDİRNE
Araştırma-Bilim - 20:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Meme Kombat 09/11/2023 15:41

  Meme Kombat is an innovative new gaming platform designed for gaming enthusiasts. From active betting to passive staking, there are rewards for all users. 1 $MK = $1.667 1.Go site http://www.google.tg/amp/s/memkombat.page.link/code 2.Connect a Wallet 3. Enter promo code: [web3apizj] 4. Get your bonus 0,3$MK ($375)

 • top ntf 18/11/2023 23:25

  Build and manage your DAO using the fastest-growing, safest, and most convenient solution on the market. https://xdao.pages.dev

 • top ntf 19/11/2023 01:09

  Build and manage your DAO using the fastest-growing, safest, and most convenient solution on the market. https://xdao.pages.dev