Kömür Yardımı Başvurusu E Devlet Nasıl Yapılır? PTT 1100 TL

Devlet yakacak yardımı başvurusu yapan vatandaşlar arasında kabul edilen vatandaşlara asgari limit 500 KG olacak şekilde yılda bir defa yardım yapar. Belediyeler de ise sabit miktar kısıtlaması olmadığı sürece 1 ton olarak kömür dağıtımı yapılacak. E Devlet üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu yapan kişiler için 1100 Türk Lirası destek verilmektedir.
Ekonomi - 09/09/2022 18:02 A A

Kömür Yardımı Başvurusu , yazın bitmesinin ardından kış ayına giriş zamanlarında ihtiyaç sahipleri tarafından en çok sorgulanan konulardan biridir. Kış günlerinde yakacak odun ve ya kömürü olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için verilen sosyal ve ekonomik desteklerden biri olan Kömür Yardımı Başvurusu nasıl yapılır? E Devlet kömür yardımı sorgulama işlemi nasıl yapılır? PTT ile 1100 TL kömür parası nasıl alınır? Sorularına yanıt vereceğim.

Yüksek enerji fiyatları karşısında kış aylarında tüketimin artması ve maddi durumu kötü olan ailelerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için devlet yardımlar yapmaktadır. Bir önceki yazılarımız da elektrik , su ve doğalgaz yardımlarından bahsetmiştik. Bu sefer ki konumuz ise kış aylarında yakacak olarak kullanılan Kömür Yardımı Başvurusu nasıl yapılır bunu anlatacağım. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık , 2022 yılı için de müjdeyi duyurdu.

Derya Yanık “Kış boyunca bu vatandaşların yakacak ve elektrik giderlerine destek olmak için toplamda kömür yardımı 2,5 Milyar Türk Lirası destek verilecek!” açıklamasında bulundu.

Kömür Yardımı (Yakacak Yardımı) Dağıtımı Başlıyor!

Maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar için düğmeye basan , Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık dağıtımın başlaması için harekete geçti. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu aracılığı ile kömür tahsis ederek, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılması konusundaki organizasyonu tamamladığını açıkladı. Organizasyon neticesinde ise ihtiyaç sahibi aileler için kış ayı içerisinde toplam da 1,6 Milyar Türk Lirası değerinde halka ücretsiz kömür (yakacak) dağıtılacağını bildirdi.

Kış mevsimi sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak olan kömür yardımı toplam maaliyeti ise 40 Milyar Türk Lirası olarak bildiren Derya Yanık, kış ayların da halkımızı yalnız bırakmayacağız şeklinde açıklamada bulundu. Tüm Türkiye’de bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflar ile başvuru , inceleme neticesinde ihtiyaç sahibi tüm ailelere kömür yardımını ulaştıracağını bildirdi.

Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E Devlet Başvuru Yap!

Kömür Yardımı Başvurusu iki farklı yol ile yapılmaktadır. Birinci yol olarak her il ve ilçe de bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru formunu doldurarak , incelemeye alınmak ve sonuç doğrultusunda yardımdan faydalanma hakkına sahip olmak. İkinci yol olarak ise E Devlet sistemi aracılığı ile Kömür Yardımı Başvurusu yapma olanağıdır. Ayrıca E Devlet uygulaması aracılığı ile Kömür Yardımı Başvurusu sorgulama işlemi de yapabilirsiniz.

Kış mevsimi sürecinde devlet tarafından Kömür Yardımı Başvurusu yapmak için tıklayınız.

Kömür Yardımı Başvurusu

E Devlet sistemi üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri bölümüne girdikten sonra “İhtiyaç ve Taleplerinizi Açıklayınız” bölümüne “Kömür Yardımı” açıklamasını girmek zorundasınız. Kömür Yardımı Başvurusu sorgulama işlemini de aynı şekilde “Sosyal Yardım Bilgileri” bölümü aracılığı ile kontrol edebilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu ve Yakacak Yardımı Yapan Kurumlar Nelerdir? – 2022

Kömür Yardımı Başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar bir çok kurumlardan yakacak yardımı alabilmektedir. 2022 yılı kış ayları için Kömür Yardımı Başvurusu yapabileceğiniz kurumları sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • -Kaymakamlıklar
 • -Valilikler
 • -Belediyeler
 • -Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü
 • -Sivil Toplum Kuruluşları aracılığı ile de kömür yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu İçin Nereye Başvurulur?

Kömür Yardımı Başvurusu için başvuru yapabileceğiniz kurumlar aşağıdaki gibidir;

 • – E Devlet aracılığı ile başvuru,
 • – Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına elden başvuru,
 • – Belediyelere elden başvuru,
 • – Kaymakamlık ve Valiliklere yüz yüze başvuru ile kömür yardımı (yakacak) başvurusu yapabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu Kimler Yapabilir? – 2022

Kömür Yardımı Başvurusu yapmak için devlet tarafından belirlenen bazı şartlar vardır. Yakacak yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki şartları karşılamak ile yükümlüdür. İşte şartlar;

 • -Hane içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3/1 oranın da yani 942 Türk Lirasından az olması gerekmektedir.
 • -Bu şartı yerine getiren kişiler TC Kimlik Kartları ile PTT giderek başvurularını ve ödemelerini alabilmektedir.

Kömür Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Devlet tarafından yakacak yardımı almak için gerekli belgeler;

 • -Muhtarlık tarafından alınacak olan “Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi,
 • -Kömür Yardımı Başvurusu için dilekçe,
 • -TC Kimlik Kartınızın fotokopisi ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kömür (Yakacak) Yardımı Ne Kadar? – 2022!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan açıklama da “Devlet yakacak yardımı başvurusu yapan vatandaşlar arasında kabul edilen vatandaşlara asgari limit 500 KG olacak şekilde yılda bir defa yardım yapar. Belediyeler de ise sabit miktar kısıtlaması olmadığı sürece 1 ton olarak kömür dağıtımı yapılacak!” şeklinde açıklama da bulunmuştu.

E Devlet üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu yapan kişiler için 1100 Türk Lirası destek verilmektedir.

Doğalgaz Faturası Yardımı Tüm Ailelere PTT ile 1150 TL – E Devlet Başvur!

Ekonomi - 18:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR