Kredi Sigorta Parası Geri Alma Nasıl Yapılır? E-Devlet! 2022

Kredi Sigorta Parası Geri Alma işlemi artık E Devlet aracılığı ile tek bir tuş ile alınabilecek! Bankalar aracılığı ile kredi çeken kişiler , kredi tutarı üzerinden kesilen hayat sigortası ödemelerini geri alabilmektedir. Kredi çekerken, Hayat Sigortası bankalar tarafından zorunlu bir durumdur. Kredi çeken her vatandaş zorunlu bir şekilde Hayat Sigortası yapmaktadır. Bunun asıl sebebi ise; tamamen bankaların kendilerini güvence altına alması ile alakalı bir durumdur. Hayat Sigortası ise kredi çeken kişilerin vefat etmesi durumunda borcun bedelini sigorta şirketi tarafından almasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca sigortalarını iptal eden kişilerin vefat durumunda ise borç direkt olarak mirasçılara kalmaktadır. Kredi Sigorta Parası Geri Alma işleminde en önemli konu “YÜRÜRLÜKTE” olma durumudur. Çekmiş olduğu kredinin devam etmesi , yürürlükte anlamına gelmektedir. Çekilen kredinin tüm ödemeleri tamamlanmış ise yürürlükte gözükmemektedir. Kredi Sigorta Parası Geri Alma işlemini sadece yürürlükte olan krediler konusunda yararlanabilirsiniz.
Ekonomi - 26/04/2022 23:27 A A

Kredi Sigorta Parası Geri Alma işlemi artık E Devlet aracılığı ile tek bir tuş ile alınabilecek! Bankalar aracılığı ile kredi çeken kişiler , kredi tutarı üzerinden kesilen hayat sigortası ödemelerini geri alabilmektedir. Kredi çekerken, Hayat Sigortası bankalar tarafından zorunlu bir durumdur. Kredi çeken her vatandaş zorunlu bir şekilde Hayat Sigortası yapmaktadır. Bunun asıl sebebi ise; tamamen bankaların kendilerini güvence altına alması ile alakalı bir durumdur.

Hayat Sigortası ise kredi çeken kişilerin vefat etmesi durumunda borcun bedelini sigorta şirketi tarafından almasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca sigortalarını iptal eden kişilerin vefat durumunda ise borç direkt olarak mirasçılara kalmaktadır.

Kredi Sigorta Parası Geri Alma İşlemi E Devlet Nasıl Yapılır?

Kredi Sigorta Parası Geri Alma konusu prosedüre ilişkin yönetmeliklerin değişmesi ile birlikte gündeme gelmiştir. Yapılan değişiklikler ise banka ve vatandaş için ortak fayda sağlamaktadır. Bankalar çekilen kredi bedeli bitene kadar hayat sigortasının devam etmesin halinde sigorta ücretinin geri ödenmesi konusunda olanak sağlamaktadır.

Çekilen kredi miktarının taksitleri devam ediyorken vefat durumu ile karşılanması durumunda ise iptal edilmeyen hayat sigortası tarafından geri kalan bakiyeyi tahsil edebildiği için her iki taraf için de iyi bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

Kredi Sigorta Parası Geri Alma işleminde en önemli konu “YÜRÜRLÜKTE” olma durumudur. Çekmiş olduğu kredinin devam etmesi , yürürlükte anlamına gelmektedir. Çekilen kredinin tüm ödemeleri tamamlanmış ise yürürlükte gözükmemektedir. Kredi Sigorta Parası Geri Alma işlemini sadece yürürlükte olan krediler konusunda yararlanabilirsiniz.

E Devlet “Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama” İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Bilgisayar ve ya akıllı cihazlarınız üzerinden E Devlet resmi web sitesine ve ya mobil uygulamasına giriş yapıyoruz. Hemen giriş yapmak için tıklayınız. Giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama” yazınız. Tıkladıktan sonra gelen ekran üzerinden çekmiş olduğunuz kredileri ve hayat sigortalarını görüntüleyeceksiniz.

Liste halinde gösterilen hayat sigortaları ve kredilerin en sağ tarafında “Detaylı Bilgi” yazmaktadır. Üzerine tıklayarak tüm detaylara erişebilirsiniz. Yürürlükte yazan hayat sigortalarını temin edebilirsiniz. Eğer “Yürürlükte” yazmazsa o bedeli temin edemezsiniz.

Hayat Sigortası “Yürürlükte” Yazısı Varsa Paranızı Hemen Alabilirsiniz!

Listelenen bölümde tüm çekilen kredileri ve hayat sigortası poliçesi bilgilerine eriştikten sonra yürürlükte olup olmadığını kontrol ediniz. Kontrol ettikten sonra yürürlükte gözüken hayat sigortası poliçelerinin numaralarını not alınız.

E Devlet “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” Başvuru Nasıl Yapılır?

E Devlet hesabımıza giriş yaptıktan sonra not aldığımız poliçe numaraları üzerinden başvuru nasıl yapılır? Bu konuyu detaylı bir şekilde sizlere adım adım anlatacağım.

  • 1- Öncelikle “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” yazarak çıkan ilk bölüme giriyoruz.
  • 2- Giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde bulunan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayınız.
  • 3- Çıkan ekranda “Başvuru Rehberi” adlı aydınlatma metni çıkacaktır. Dikkatli bir şekilde okuduktan sonra “Rehberi okudum, şartları kabul ediyorum.” seçeneğini onaylayınız.
  • 4- Daha sonra gerekli bilgileri girerek , başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru Yaparken sizlerden doldurmanızı istedikleri bir kaç bilgi vardır. Bunlar; mail adresi, telefon numarası, poliçe numarası gibi bilgilerdir. Başvuru konusu bölümünü ise “Hayat” olarak seçerek , onaylayınız. Daha sonra online dilekçe şeklinde poliçe numarası ile birlikte IBAN bilginizi girerek başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Sigorta Parası Geri Alma Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kredi Sigorta Parası Geri Alma işlemi başvuru dilekçesi örneğini sizler için hazırladık. Sizler de aşağıda vereceğim örnek dilekçe üzerinden bilgilerinizi giriniz. Örnek dilekçe içerisinde tarih , poliçe numarası ve IBAN numaranızı doldurarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru dilekçesi aşağıdaki gibidir;

“Poliçe/Sözleşme numarasını” ekleyerek “Başvuru metni” kısmına da “../../…. tarihinde … Bankası’ndan çektiğim krediyle beraber şahsıma imzalatılan … poliçe numaralı … Sigorta Şirketi’ne ait sigorta poliçesinin İptal ve tutarının TR … IBAN numarasına yatırılmasını talep ederim.”

E Devlet “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” ile Başvuru Durumu

Tekrardan başvuruyu gerçekleştirdikten sonra E Devlet üzerinden arama bölümüne “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” yazarak başvuru durumunu kontrol edebilirsiniz.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nasıl Yap! Maaş Ne Kadar?

Ekonomi - 23:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.