Maddi Yardım Yapan Vakıflar Nelerdir? Şartlar Neler?

Maddi yardım yapan vakıflar, pandemi sürecinde yardıma muhtaç insanlara yardım elini uzatıyor! Ülkemizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarının beraberinde bir çok dernek, kuruluş ve iş adamı da yardıma muhtaç kişilere nakdi ve ayni yardımlarda bulunuyor.
Genel - 19/11/2023 08:05 A A

Maddi yardım yapan vakıflar, pandemi sürecinde yardıma muhtaç insanlara yardım elini uzatıyor! Ülkemizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarının beraberinde bir çok dernek, kuruluş ve iş adamı da yardıma muhtaç kişilere nakdi ve ayni yardımlarda bulunuyor.

Ciddi anlamda geçinmekte ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilere yönelik olarak yapılan bu yardımlar, para yardımının beraberinde gıda yardımı, giyecek yardımı, yakacak yardımı vb. Yardımları içeriyor.

Üniversite okuyan öğrencilere ise çoğu dernek ve vakıflar, burs bağlayarak, bu öğrencilerin maddi yetersizlik yüzünden eğitimlerini tamamlayamamalarına engel oluyor.

Bu yazımızda gerek engellilere, gerek öğrencilere gerekse geçinmekte zorlanan veya işsiz kişilere para yardımında bulunan dernek ve diğer kuruluşlarla alakalı olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, para yardımı yapan kuruluşlara dair bilmeniz gerekli olan o ayrıntılar:

Maddi Yardım Yapan Vakıflar Nelerdir?

2019 yılı sonlarında başlayan, halen devam eden koronavirüs yüzünden işini kaybeden veya iflas ederek, geçinmekte zorlanan bir çok kişinin beraberinde muhtaç, engelli, kimsesiz yaşlılara ve kişilere de yardımda bulunan dernekler ve vakıfların yardımları sadece para yardımıyla sınırlı değil!

Bu yardımlar, hemde giyecek, barınma, giyim, sağlık, ilaç yardımı gibi insani ihtiyaçlara uygun diğer yardımları da kapsıyor.

Ülkemizde muhtaç kişilere yardımda bulunan temel dernek ve vakıfları aşağıda belirtilen şekilde sıralayabiliriz:

İHH İnsani Yardım Vakfı

Kurulduğu 1992 senesinden bu yana bir çok kişiye umut olan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, global çapta yardım yapan bir sivil toplum örgütü olma özelliği taşıyor

Kurulduğu seneden beri Filistin, Kosova, Suriye gibi savaş bölgelerine giderek, savaş bölgesindeki insanlara gıda, eğitim, sağlık vb. Alanlarda yardım eden vakıf, hemde açtığı okul, hastane, cami vb. Eserleri ile gelecek nesillere de umut aşılıyor.

Https://www.Ihh.Org.Tr/ linkini tıklayarak, vakfa ve vakıf tarafından sunulmakta olan yardımlara dair ayrıntılı bilgi edinebilir, vakfın adres ve telefon bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği

Fakir ve muhtaç durumdaki ailelere yardım elini uzatan derneklerden bir diğeri olan fakir ve muhtaçlara yardım derneğinin bir çok şehirde şubesi yer almakta.

‘Veren el, alan elden üstündür’ sloganı ile faaliyetlerini sürdüren dernek, ortaokul, üniversite ve lise öğrencilerine de burs bağlıyor.

Https://www.Fakirvemuhtaclarayardimdernegi.Org/ linkini tıklayarak, derneğe ve yardımlarına erişebilmeniz mümkün.

Düşün Taşın Derneği

Öğrencilere sunmuş olduğu eğitim imkanları ile tanınan ‘Düşün Taşın Derneği’, genelde gençlerin meslek edinebilmelerine, kariyer yapabilmelerine yönelik faaliyetlerde bulunuyor.

Dernek tarafından sunulmakta olan yardımlara http://www.Dusuntasin.Org.Tr/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Maddi Yardım Yapan Vakıflar Sokak Çocukları


Öksüz ve yetim, ailesi olmayan sokak çocuklarının barınma ilk sırada olmak üzere temel ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile faaliyette bulunan Türkiye Sokak Çocukları Vakfı, çocukların eğitim alabilmelerine ve meslek sahibi olarak, sokak yaşantısından kurtulmalarına yardım ediyor.

Günümüze kadar geçmişte sokaklarda yaşamış bir çok çocuğun üniversiteyi kazanıp, meslek edinmelerini sağlamayı başaran vakfa http://www.Tscvakfi.Org.Tr/ linki üzerinden erişebilirsiniz.

Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği


2018 senesinde kurulmuş olan ve kısa bir süre içinde büyük işlere imza atan İDEA, zekat, fitre ve sadakaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak, muhtaçların bir nebze de olsa rahat bir nefes alabilmelerini sağlıyor.

Çocuk ve gençlere eğitim desteği de sunan derneğe dair ayrıntılı bilgi edinmek için https://www.Ideainsaniyardim.Org.Tr/ linkini tıklayabilirsiniz.

Genel - 08:05 A A
BENZER HABERLER