Mazot Gübre Desteği Nedir? Başvuru! E-Devlet Sorgulama -2024

Mazot gübre desteği , Tarımsal destek adı altında çiftçilere verilen desteklerden birisidir. Her yıl olduğu gibi 2021 yılında da çiftçilere destek verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli bu konuda açıklama yapmıştır. Pekdemirli çiftçilerimize büyük müjde olduğunu belirterek 2021 bütçesinde toplam 427,5 Milyon Türk Lirası ayrılacağını açıkladı. Tarım ve Orman bakanlığı üretime devam eden çiftçilerimizin hesabına bu ödemeleri aktaracağını belirtti. Üreticiler tarafından 2021 yılında mazot gübre destek verilmeye başladı mı? Ne zaman verilecek şeklinde sorular sorulmaya başlandı. Türkiye’nin Kara Kutusu platformu olarak detayları sizler için araştırdık.
Ekonomi - 19/11/2023 07:04 A A

Mazot gübre desteği , Tarımsal destek adı altında çiftçilere verilen desteklerden birisidir. Her yıl olduğu gibi 2024 yılında da çiftçilere destek verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli bu konuda açıklama yapmıştır. Pekdemirli çiftçilerimize büyük müjde olduğunu belirterek 2021 bütçesinde toplam 427,5 Milyon Türk Lirası ayrılacağını açıkladı.

Tarım ve Orman bakanlığı üretime devam eden çiftçilerimizin hesabına bu ödemeleri aktaracağını belirtti. Üreticiler tarafından 2024 yılında mazot gübre destek verilmeye başladı mı? Ne zaman verilecek şeklinde sorular sorulmaya başlandı. Türkiye’nin Kara Kutusu platformu olarak detayları sizler için araştırdık.

Mazot Gübre Desteği Nedir?

Çiftçiler ve üreticiler tarafından alınan bu destek Tarım Bakanlığı tarafından verilmektedir. Üretime devam eden ve toprak analizi yaptıran çiftçiler bakanlık tarafından maddi destek almaktadır. Çiftçiler için üretime başlamak için ve üretim giderlerini hafifletmek adına verilen destektir.

Ödemeler 2024 Yılında Başladı Mı?

Tarım Orman Bakanı Bekir Pekdemirli 2024 yılı ödemeleri hakkında açıklama yaptı. Destek ödemeleri ilk olarak 21 Mayıs 2024 yılında üreticilerin hesabına aktarıldığını belirtti. Bakan Pekdemir maddeler halinde bütçeyi açıkladı. Bu bütçeler aşağıdaki gibidir;

  • -Hububat ve Baklagil: 289 Milyon 48 Bin Türk Lirası
  • -Mazot Gübre Destek Bütçesi: 130 Milyon 510 Bin Türk Lirası
  • -Kırsal Kalkınma Desteği: 130 milyon 510 bin Türk Lirası

Mazot Gübre Desteği Ödemesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Tarım Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen bu destek kapsamından yararlanmak isteyen üreticilerden bir kaç belge istenmektedir. Öncelikle başvuru yapacak çiftçiler Çiftçi Kayıt Sistemi kayıt olması zorunludur. Kayıtlı olmaları yeterli değildir. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı iseniz her yıl güncellemeniz gerekmektedir. Kayıtlı ve güncel kayıt belgenizi aldıktan sonra geriye tek bir adım kalıyor.

Çiftçi kayıt sistemi üzerinden güncel kayıt belgenizi aldıktan sonra başvuru dilekçesi bulundurulması gereken evraklardan biridir. Mazot Gübre desteği ödemelerinden faydalanmak isteyen çiftçiler kayıt belgelerini ve başvuru dilekçelerini yıllık olarak belirlenen başvuru tarihleri arasında Çiftçi Kayıt Sistemi’nin İl ve İlçe Müdürlüklerine elden teslim ederek başvurularını gerçekleştirebilir.

Destek ödemelerine başvuru yapabilmek için toprak analizi yaptırmakta zorunlu kılınmıştır. Toprak analizi ise en az 49.9 dekar ve üzeri parseller için yapılmaktadır. Topraklarınızdan alınan örnekler laboratuvar eşliğinde analiz yapılması gerekmektedir. Çıkan toprak analizi raporunuzu da başvuru evrakları arasında koymanız gerekmektedir.

NOT: Üreticiler (çiftçi) , birden fazla il/ilçe üzerinden parsellenmiş toprakları varsa, bu başvuruları parsellerinin bulunduğu il ve ilçe müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir. Ayrı il veya ilçelerdeki parselleri tek bir müdürlük tarafından onaylatamazlar. Bunun için ayrı müdürlüklere başvuru yapmaları gerekmektedir.

E-Devlet Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Mazot Gübre Desteği almak isteyen çitçiler e-devlet üzerinden de başvuru yapabilmektedir. E-devlet üzerinden hemen başvuru yapmak için tıklayınız.

Fatura Yardımı Nedir? PTT Fatura Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Hemen öğrenmek için tıklayınız.
Ekonomi - 07:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • top ntf 19/11/2023 07:47

    Build and manage your DAO using the fastest-growing, safest, and most convenient solution on the market. https://xdao.pages.dev