Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu Yap! – 2023-2024

E Devlet üzerinden arama bölümüne “Eğitim Öğretim Yardım Talebi” yazarak ve gerekli bilgileri girerek başvurusunu gerçekleştiren kişiler de yardımlardan faydalanabilir. Başvuru yapan ve olumlu karar verilen öğrenciler ne kadar ödeme alacağını merak etmektedir. Bizler de sizler için 2022 yılı devlet tarafından öğrencilere para yardımı ne kadar? Araştırdık. İşte para yardımı ücretleri; – İlköğretim Öğrencileri için; 1181 Türk Lirası, – Lise öğrencileri için; 1259 Türk Lirası, – Üniversite öğrencileri için; 1420 Türk Lirası olarak belirlenen ücretler öğrencilere her ay PTT Şubeleri aracılığı ile verilmektedir.
Eğitim - 19/11/2023 06:41 A A

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı , devlet tarafından öğrencilere maddi destek olarak verilen yardımlardan birisidir. Öğrencilere verilen para yardımları başvurusu nasıl yapılır? Kimler alabilir? Gerekli evraklar nelerdir? Öğrencilere yapılan para yardımları hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Kaymakamlık yardımları, Sed Yardımları, Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından da yapılan yardımlar hakkında da bilgilendirme yapacağım.

SED Yardımı (Devletten öğrenciye maddi yardım paketi) Hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Devlet her sene olduğu gibi bu sene de okuyan öğrencilere para yardımı yapmaktadır. Bu sene de yardım başvuruları devam etmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, şartlı eğitim yardımı vermektedir. Şartlı eğitim kapsamında devlet tarafından okuyan öğrencilere;

 • -Okuyan kız çocukları için: 75 Türk Lirası,
 • -Okuyan erkek çocukları için: 50 Türk Lirası

Ayrıca devlet tarafından öksüz ve yetim öğrenciler için de para yardımı bulunmaktadır. Öksüz ve yetim öğrenciler başvuru durumunda 150 Türk Lirası, Şartlı Eğitim Parası almaktadır.

Devlet tarafından okuyan öğrencilere para yardımı 2023-2024 yılı için Kredi Yurtlar Kurumu tarafından Burs , Şartlı eğitim yardımı ve kırtasiye yardımı gibi bir çok yardım bulunmaktadır. Ailenin maddi durumu sebebi ile eğitim süreci konusunda zorluk çeken öğrencilere destek verilmektedir. Başarılı öğrencilerin, ekonomik sebepler neticesinde eğitimine devam etme amacı ile bir çok destek verilmektedir.

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Nedir? – 2022

Yukarıda bahsettiğim Şartlı Eğitim Yardımı herkes tarafından bilinen adı ile SED Yardımı olarak bilinmektedir. Ekonomik yetersizlik durumunda kalan ailelerin, okuyan çocukları için verilen yardım her sene verilmektedir. Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından her sene hesaplanan eğitim yardımı 2022 yılı için 1259 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? E Devlet Başvur!

Öncelikle okuyan öğrencilere para yardımı yapan kurumlar neler? Bunlara bakalım. Öğrencilere para yardımı yapan kurumlar;

 • – Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • – Kaymakamlık

Maddi durumu kötü olan öğrencilere para yardımı ödemesi iki ay da bir yapılmaktadır. Para yardımı dışında devlet tarafından okuyan öğrencilere yapılan bir çok yardım bulunmaktadır. İhtiyaç olması durumunda okuyan öğrencilerin yararlanabileceği yardımlar nelerdir? İşte öğrencilere yapılan diğer yardımlar;

 • – Barınma Yardımı,
 • – Kıyafet Yardımı,
 • – Kitap Yardımı,
 • – Şartlı Eğitim Yardımı,
 • – Kırtasiye Yardımı gibi yardımlar da devlet tarafından okuyan öğrencilere para yardımı olarak verilmektedir.

E Devlet Başvuru Yapmak İçin E Devlet Arama bölümüne (Eğitim Öğretim Yardım Talebi) yazınız.

Okuyan Öğrenciler Para Yardımı Nasıl Alır? – 2024

Her yıl düzenli olarak ödenen öğrenci yardım paraları nasıl alınır? Maddi durumu yetersiz olan öğrenciler , yardım talebi oluşturduktan sonra incelemeye alınır. İnceleme sonucunda olumlu sonuç çıkarsa, iki ayda bir maddi desteklerden yararlanabilir.

Maddi yardım almak için bulunduğunuz il ve ya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yüz yüze başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvuru Yapmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? – 2024

Öğrenci yardımı başvurusu yaparken vakıf ve bakanlık tarafından sizlerden istenecek olan bazı evraklar vardır. Okuyan öğrenciye para yardımı başvurusu yaparken istenen evraklar ise;

 • – Öğrencinin ve Veli’nin kimlik fotokopisi,
 • – Öğrencinin Aile Hekimi tarafından alacağı Sağlık Raporu,
 • – Okumakta olduğu okul tarafından alınacak Islak İmzalı Öğrenci Belgesi,
 • – Ayrıca hane içerisinde yaşayan her birey için kimlik fotopisi,
 • – Muhtarlık tarafından verilecek olan “Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi” alınmak zorundadır.
 • – Ev kira ise Kira Sözleşmesi de istenen evraklar arasındadır.

Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra başvuru gerçekleştirilir. Başvuru sonucu olumlu sonuçlanan bireyler PTT üzerinden her ay düzenli olarak yapılan para yardımını çekebilir.

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar? – 2024

E Devlet üzerinden arama bölümüne “Eğitim Öğretim Yardım Talebi” yazarak ve gerekli bilgileri girerek başvurusunu gerçekleştiren kişiler de yardımlardan faydalanabilir. Başvuru yapan ve olumlu karar verilen öğrenciler ne kadar ödeme alacağını merak etmektedir. Bizler de sizler için 2024 yılı devlet tarafından öğrencilere para yardımı ne kadar? Araştırdık. İşte para yardımı ücretleri;

 • – İlköğretim Öğrencileri için; 1181 Türk Lirası,
 • – Lise öğrencileri için; 1259 Türk Lirası,
 • – Üniversite öğrencileri için; 1420 Türk Lirası olarak belirlenen ücretler öğrencilere her ay PTT Şubeleri aracılığı ile verilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Öğrenci Parası Nasıl Alınır? – 2022 Türk Lirası

Eğitim - 06:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR