Penisilin İlacı Kim Buldu? Gerçek Hikayesine Şaşıracaksınız!

Aralık 1943’te Winston Churchill Kuzey Afrika ziyaretinde hastalandı. Teşhis olarak Zatüre tanısı konuldu. Hem de çok şiddetli bir şekilde Zatüre hastalığına yakalanmıştı. Hemen, o günlerde penisilin adı verilen mucize bir ilaç keşfeden Alexander Fleming ‘e haber verildi. Fleming, İngiltere’den Afrika’ya gitti. Yeni ilacını İngiltere Başkanı olan Churchill’e uyguladı. Penisilinin keşfine kadar ölümcül olan zatüre, Churchill’in hayatını almayı başaramadı. Fleming’in bulduğu ilaç hemen faydasını gösterdi. Penisilin ilacını keşdefen ve ilacı ile başkanı tedavi eden Alexander Fleming, Churchill’in hayatını kurtardı.
Araştırma-Bilim - 20/07/2021 00:16 A A

Penisilin ilacı bulunma hikayesi tesadüflere ve önemli kişilere dayanmaktadır. Bende ilk okuduğumda oldukça şaşırmıştım. Sizlerle bu hikayeyi paylaşmak istedim. İngiliz karı-koca yaz tatillerini doğa ile iç içe geçirmek üzere İskoçya’nın sakin ve doğal güzellikleri olan kırlarına tatile gitmişlerdi. Tatilde genç oğulları da vardı. Tatil beklendiği gibi dinlendirici ve huzurlu giderken, genç oğulları köyün hemen yanı başındaki koruda tek başına gezintiye çıktı. Ağaçlar ve ıssız bir su birikintisinin güzelliğinden etkilenerek hemen orada soyundu. Yüzmek için suya atladı. Suyun güzelliğinin tadını çıkardı.

Başına geleceklerden habersiz şekilde suyun tadını çıkardı. Su birikintisinde yüzerken beklemediği bir şekilde dayanması güç bir sancı ile baş başa kaldı. Sürekli kramp giriyordu. Her kramp bir öncekinden daha şiddetli geliyordu. Bir kaç dakika kramp sancılarına direndikten sonra direnecek gücü azalmaya başladı. Suyun üzerinde duracak gücü son gücünü de harcadı. Suyun üzerinde kalma ve boğulma arasındaki savaşta gücünün azaldığının farkına vardı. Birden bire paniğe kapılarak yardım çığlıkları atmaya başladı.

Genç çocuğun yardım çığlıkları duyulmuştu. Su birikintisine yakın bir yerde tarlada çalışan köylü bir babanın küçük oğlu yardıma koştu. Yaşam mücadelesi veren genç çocuğu gördü. Hiç düşünmeden imdadına yetişti.

Onu kurtardı. İngiliz anne ve babasına teslim etti. Kurtulan çocuğun babası, oğlunu kurtaran köylü çocuğu evlerine davet etti. Teşekkür etmek ve onu biraz daha yakından tanımak istedi. Ona sohbet esnasında gelecek ile ilgili planlarını sordu. Genç köylü “Babam gibi çiftçi olacağım, Malesef.” Şeklinde cevap verdi. Oğlunu kurtaran bu çocuğa minnet duyan baba , borcunu ödemek için fırsat istiyordu.

Penisilin İlacı ve Minnet Borcu

Oğlunu kurtaran genç çocuğa “Başka bir şey mi olmak isterdin yoksa?” şeklinde bir soru daha sordu. Genç çocuk ise “Evet” diye başını öne eydi. “Hep doktor olmak isterdim. Ama bizler fakir insanlarız. Böyle pahalı bir eğitimi babam karşılayamaz” şeklinde cevap verdi.

Üzülme! İstediğin olacak. Tıp okuyacaksın. Hemen hazırlan, bütün masraflarını ben karşılayacağım! Şeklinde cevap verdi. Ve İngiliz adam, çocuğunun hayatını kurtaran köyü gencin tüm eğitim masraflarını karşıladı.

Penisilin İlacı ve Başkan Churchill

Aradan yıllar geçti. Aralık 1943’te Winston Churchill Kuzey Afrika ziyaretinde hastalandı. Teşhis olarak Zatüre tanısı konuldu. Hem de çok şiddetli bir şekilde Zatüre hastalığına yakalanmıştı. Hemen, o günlerde penisilin adı verilen mucize bir ilaç keşfeden Alexander Fleming ‘e haber verildi.

Fleming, İngiltere’den Afrika’ya gitti. Yeni ilacını İngiltere Başkanı olan Churchill‘e uyguladı. Penisilinin keşfine kadar ölümcül olan zatüre, Churchill’in hayatını almayı başaramadı. Fleming’in bulduğu ilaç hemen faydasını gösterdi. Penisilin ilacını keşdefen ve ilacı ile başkanı tedavi eden Alexander Fleming, Churchill’in hayatını kurtardı.

İki Kez Hayat Kurtaran Adam: Alexander Fleming

İkinci kez. Yıllar önce İskoçya’daki küçük gölde Churchill’i boğulmaktan kurtaran ve çiftçi olacakken baba Churchill’in maddi desteği ile tıp okuyan genç İskoç, Doktor Alexander Fleming ‘ti.

Anneler Günü Gerçek Hikayesi Şaşıracaksınız ! Anna Jarvis Kimdir? Öğrenmek için tıklayınız.

Bulunmaz Hint Kumaşı Hikayesi Şaşıracaksınız! Öğrenmek için tıklayınız.

Araştırma-Bilim - 00:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.