Polis Haftası Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı? Anlam ve Önemi! PÖH

Polis Haftası Nedir? Türk Polis Teşkilatının 117.yıldönümü sebebi ile polisleri anmak adına düzenlenen Polis Haftası haftası ne zaman kutlanmaktadır? Her yıl 4 Nisan ve 10 Nisan aralığında kutlanan Polis Haftası bir çok etkinlik ve tören ile kutlanmaktadır. Polis haftasının önemi nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Polis Haftası önemi ve nasıl ortaya çıktığı herkes tarafından merak edilmektedir. Polis Haftası ortaya çıkışı 1845 yılına dayanmaktadır. 10 Nisan 1985 tarihinde ilk olarak İstanbul da kutlanmıştır. “Polis” ismi ile kurulan teşkilatın görevleri de 10 Nisan tarihinde belirlenmiştir.
Genel - 19/11/2023 06:45 A A

Polis Haftası Nedir? Türk Polis Teşkilatının 117.yıldönümü sebebi ile polisleri anmak adına düzenlenen Polis Haftası haftası ne zaman kutlanmaktadır? Her yıl 4 Nisan ve 10 Nisan aralığında kutlanan Polis Bayramı bir çok etkinlik ve tören ile kutlanmaktadır. Polis haftasının önemi nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır?

Polis Haftası önemi ve nasıl ortaya çıktığı herkes tarafından merak edilmektedir. Polis Haftası ortaya çıkışı 1845 yılına dayanmaktadır. 10 Nisan 1985 tarihinde ilk olarak İstanbul da kutlanmıştır. “Polis” ismi ile kurulan teşkilatın görevleri de 10 Nisan tarihinde belirlenmiştir.

Teşkilatın kurulmasının ardından polislerin halk açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulamak ve hatırlatmak amacı ile kurulduğu haftaya Polis Haftası olarak kabul edilmiştir. Yabancı elçiliklere de bildiri ile duyurulan bu hafta her yıl olmak üzere 4-10 Nisan aralığında kutlanmaya başlamıştır.

Polis Haftası, Polis Teşkilatının önemini hatırlatmak amacı ile bir çok etkinlik ve tören ile birlikte kutlanmaktadır.

Polis Haftası Anlam ve Önemi Nedir?

Polis Haftası 1845 yılında teşkilatın kurulumu ve görevlerinin belirlenmesi ile ortaya çıkmıştır. İlk olarak İstanbul’da kurulan Polis Teşkilatının örgütlenmesi ile 1937 tarihinde gerçekleşmiştir. 3201 sayılı kanun ile Emniyet Teşkilatı örgütlendirilmiştir. Yetkilendirmeler de bu kanun ile birlikte yapılmıştır.

Polis Teşkilatı , kanun ile birlikte İçişleri Bakanlığı’na bağlanmıştır. Bakanlığa bağlı olarak çalışan müdürlük, il ve ilçelere göre yetkilendirilmiştir.

Polis Günü Mesajları – Polis Haftası Sözleri 2024

Polis Haftası 4-10 Nisan tarihinde kutlanmaktadır. Polis yakınları ise bu önemli haftada emektar polis eş ve dostlarına anlamlı mesaj göndermek ve kutlamak istiyor. Bizler de sizler için Polis Haftası sözleri ve mesajlarını derledik.

Anneler Günü Gerçek Hikayesi Şaşıracaksınız ! Anna Jarvis Kimdir?

Genel - 06:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.