Rusya İsveç ‘i Harekete Geçirdi!

Rusya İsveç gerginlik arttı. Parlemento İsveç Baltık Denizi bölgesinde yaşanan gerginlikler nedeniyle 2021-2025 savunma bütçesinde yüzde 40’lık bir artışa onay verdi.
Gündem - 19/12/2020 17:18 A A

Rusya İsveç gerginlik arttı. Parlemento İsveç Baltık Denizi bölgesinde yaşanan gerginlikler nedeniyle 2021-2025 savunma bütçesinde yüzde 40’lık bir artışa onay verdi. Parlamento yetkilileri İsveç devletinin almış olduğu kararın ana nedeninin Rusya olduğunu belirtti.

349 üyesi bulunan Riksdagen meclisi son 70 yılın en büyük artış oranını onayladı. Devletin 2025 yılına kadar yıllık savunma bütçesini 89 milyar krona yükseltti. İsveç Savunma Bakanı Peter, önerge tartışmalarından önce mecliste 1950’lerden bu yana en büyük yatırım olduğunu dile getirdi. Savunma bütçesini arttırma önergesi İsveç’te azınlık hükümet konumunda olan iki parti sosyal Demokrat Partisi ve Yeşiller Partisi tarafindan Ekim ayında sunulmuştu. Sunulan önerge hızlı bir şekilde iki küçük muhalefet grubundan destek almıştı. Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesi, komşu Baltık bölgelerinde Rusya’ya ait askeri uçakların tekrarlayan hava sahası ihlalleri dikkat çekti.

Rusya İsveç baltık denizi sorunu

Rusya İsveç Baltık Denizi Sorunu Bitmiyor!

İsveç’in Baltık Denizi komşusu olan Rusya’nın Kaliningrad özerk bölgesindeki askeri yığılmanın ardından İsviçre Hükümeti savunma bütçesinin artırılmasının bu olaylara karşı sinyal olduğunu belirtti. Ayrıca kabul edilen önergenin içerisinde “Rusya’nın askeri yeteneklerinin önümüzdeki on yıllık dönemde mutlak anlamda artacağına dair bir çok tahmin var” ifadesi yer aldı.

Kabul edilen önerge çerçevesinde 2030 yılına kadar ki süreçte, 55.000 personellik İsveç Silahlı Kuvvetlerinin 90.000 personel seviyesine yükseltilmesi hedefleniyor. Askere alınan kişi sayısı 2019’a kıyasla ikiye katlanarak yılda 8.000 arttırılacak. İsveç donanması için yeni ekipman tedarik edilecek. Silahlanmada ise iyileştirmeler olacak. Ordu içerisinde dağılmış bir kaç alay yeniden kurulacak.

Gündem - 17:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.