S400 Almamız Neden Önemli? | S 400 Özellikleri Neler?

Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S 400 füze savunma sistemi son günlerde gündemi oldukça meşgul ediyor. Peki ama S 400 neden bu kadar önemli? S 400 füzelerinin özellikleri neler? S 400 ne zaman gelecek? S400 alındı mı?
Dünya - 12/11/2020 02:18 A A

S400: Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle sürekli olarak çatışmaların ve gerginliklerin yaşandığı bir bölgede bulunuyor. Bu yüzden yıllardır çevredeki ülkelerden gelebilecek tehditlere karşı savunma sağlayacak bir füze savunma sistemine ihtiyaç duyuyoruz.

Bu ihtiyaç yaklaşık 20 senedir devam ediyor ve son yıllarda Suriye’de çıkan savaş nedeniyle daha da acil bir hale geldi. Türkiye NATO üyesi bir ülke olduğu için ilk olarak NATO üyesi ülkelerden füze sistemi satın almak istedi ancak anlaşma sağlanamayınca NATO’nun bir numaralı düşmanı olan Rusya’nın füze savunma sistemine yani S400’lere yöneldi.

Bu durum başta ABD olmak üzere NATO ülkelerinin tepkisine ve S400 alımına karşı çıkmalarına neden oldu. Hatta ABD bu yüzden satın aldığımız F35 uçaklarını parasını ödemiş olduğumuz halde teslim etmeyeceğini söyledi.

S400 Nedir ve ABD neden S400 almamıza bu kadar karşı çıkıyor?

S400, Rusya’nın geliştirdiği dünyadaki en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biridir ve yine Rusya’ya ait olan S300 füze savunma sisteminin daha gelişmiş halidir. S400 basitçe radar sistemleri ve füze fırlatma rampalarından oluşur. Radarlar sürekli olarak etrafı tarar ve havada uçan füze ya da uçak gibi bir cisim gördüğünde bu bilgileri hızlıca değerlendirir.

Eğer cismin düşmana ait bir hava aracı olduğuna karar verilirse gerekli sayıda füze anında fırlatılır. Bu füzeler yerdeki radarlarla sürekli iletişim halindedirler ve radarlar tarafından hedefe doğru anlık olarak yönlendirilirler. Ayrıca füzeler ses hızının yaklaşık 10 katı hızla uçarlar ve radar destekli olmaları sayesinde hedefi birkaç metrelik bir hassasiyetle vurabilirler.

İşte ABD’nin S400 almamıza karşı çıkmasının nedeni de tam olarak bu gelişmiş radar sistemidir. Çünkü ABD F35 adında yeni savaş uçakları geliştirdi ve bu uçakların radara yakalanmayan şekilde tasarlanması için çok ciddi paralar harcadı. F35 uçakları gerek geometrik şekliyle gerek dış kaplamasıyla radar sinyallerini geri yansıtmayacak şekilde tasarlandı ve bu yüzden radarda yakalanmayacak kadar düşük bir radar izi oluşturuyor.

Ayrıca F35’lerin hava giriş ve çıkışlarının özel tasarımı sayesinde uçaktan atılan sıcak gazlar da başka uçaklara göre oldukça gizlenmiş durumda, bu da uçakların radar tarafından tespit edilmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

S400 Radarları F35’i tanıyor!

ABD ise Türkiye’ye sattığı F35’lerin S400 radarları tarafından tanınmasını ve bu radar gizliliğinin çözülmesini istemiyor. Çünkü eğer S400’ün radarları F35’ler hakkında bilgi edinirse Abd’nin milyarlarca dolar yatırım yaptığı bu hayalet uçakların en önemli özelliği ortadan kalkacak ve uçakların radar izi bir numaralı düşmanları tarafından ele geçirilmiş olacak.

ABD’nin rahatsız olduğu başka bir konu ise, en fazla silah sattığı ülkelerden birini Rusya’ya kaptırmak. Türkiye, Abd’den en fazla silah alan 8. ülke konumunda bulunuyor ve yılda yaklaşık 300 milyon dolar değerinde silah alımı yapıyor. Bu nedenle Abd bu kadar fazla miktarda silah alan bir ülkenin artık Rusya’dan silah almaya başlamasını göze almak istemiyor.

Diğer yandan Türkiye NATO üyesi bir ülke olduğu için NATO’nun kurallarına uyması gerekiyor, bu kurallardan biri de füze sistemlerini NATO üyesi ülkelerin yakınlarına kurmamak, ancak S400 alırsak bu kurala da uymaya gerek kalmayacak ve savunma sistemini istediğimiz yere kurabileceğiz.

Dünya - 02:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.