Sokak Hayvanlarına Yardım Et! Nasıl Yardım Ederiz? 10 Yöntem

Sokak , hayvanların yaşamını devam ettirdiği en önemli alanlardan birisidir. Bizim görevimiz sokakta yaşayan hayvanların yaşamını daha kolay hale getirmek için çalışmalar yapmaktır. Yaşadığımız ve bizlere yakın sokaklarda göz ile fazla görünmeyen, hayvanların kendisini rahat hissedeceği bölgeler yemek ve su kapları yerleştirmek. Yemek ve su kapları koymak basit ve o kadar önemli bir adımdır.
Dünya - 20/08/2021 08:33 A A

Sokak hayvanlarına yardım etmenin bir çok yolu vardır. Hepimiz sokakta yürürken kedileri , köpekleri ve kuşları görmekteyiz. Gördüğümüz hayvanları sevmek bile erdemli bir davranış sayılır. Aç ve susuz kalmış bir hayvanın ihtiyaçlarını gidermek ise bambaşka bir duygudur. Herhangi bir sahibi olmayan bir sokak hayvanını sahiplendirmek ve onlara yeni bir yuva kazandırmakta çok önemlidir.

Sokak hayvanlarına yardım etmek onları sadece sevmek anlamına gelmez. Sokakta yürürken sevdiğimiz hayvanlar için yapabileceğimiz basit yardımlar vardır. Hayvanları sadece sevmek yetmez. Bu sokakta yaşayan hayvanlar konusunda daha düşünceli ve dikkatli olursak onların yaşamını kolaylaştırabiliriz.

Sokak hayvanlarına yardım etmek için neler yapabiliriz? Bu konuyu sizler için araştırdık. Basit yöntemler ile sokak hayvanlarının yaşamlarını kolaylaştırın ve destek olun. Peki neler yapabiliriz , hemen aşağıda sizlerle paylaşacağım.

Sokak Hayvanlarına Yardım: Sokakları Hayvanlara Uygun Duruma Getir!

Sokak , hayvanların yaşamını devam ettirdiği en önemli alanlardan birisidir. Bizim görevimiz sokakta yaşayan hayvanların yaşamını daha kolay hale getirmek için çalışmalar yapmaktır. Yaşadığımız ve bizlere yakın sokaklarda göz ile fazla görünmeyen, hayvanların kendisini rahat hissedeceği bölgeler yemek ve su kapları yerleştirmek. Yemek ve su kapları koymak basit ve o kadar önemli bir adımdır.

Kış mevsiminde sokakta kalan yavru sokak hayvanlarına yardım etmek için basit ve kullanışlı bir hayvan kulübesi yapmakta çok işe yarayabilir. Market ve bakkallardan ücretsiz bir şekilde elde edeceğiniz boş koliler ile basit bir kulübe yapabilirsiniz. Bu kolilerin içerisine kullanmadığınız kıyafetlerinizin yaka ve kol bölümlerini makas yardımı ile keserek onların üzerine örtebilir ve soğuklardan koruyabilirsiniz.

Düşünceli ve dikkatli bir birey olarak sizlere bir tavsiyem daha olacak! Günlük yaşantımızda jilet, cam kırığı gibi çöplerimizi çöplere atarken ufak bir bez ile sarmalayıp atarsanız hayvanları korumuş olabilirsiniz. Çünkü; kedi ve köpekler çoğu zaman besinlerini çöpleri kurcalarken buluyor. Çöp kurcalarken atmış olduğumuz cam kırıkları ve jiletler onlara zarar verebilir. Onları kesmemesi için daha dikkatli bir şekilde çöplerimizi atmalıyız.

Sokak Hayvanlarına Yardım: Artık Yemekleri Ayırın!

Sokak hayvanlarına yardım etmek konusunda barınaklara bağış yapmak veya mama ücretlerine maddi durumunuz el vermeyebilir. Mama almakta zorlanan kişiler elbette olacaktır. Bu durumda evde yapmış olduğunuz ve arta kalan yemeklerinizi lütfen ayırın. Çöplere dökmek yerine kedi veya köpeklerin yiyebileceği yemeklerinizi kaba koyarak çöplerin yanına veya kapınızın önüne koyabilirsiniz. Bu ayırdığınız yemek sokak hayvanlarının doymasını sağlayabilir.

Yaz mevsiminde ise sıcak havalardan en çok etkilenenler sokak hayvanlarıdır. Yaz mevsiminde herkes kapısının önüne ufakta olsa kaplara su koymalıdır. Sıcakta su bulamayan ve rahatsızlanan hayvanlar için basit ve o kadar önemli bir yardım da bulunmuş olursunuz.

Sokak Hayvanlarına Yardım: Zor Durumdaysa ALO 153 Hattını Ara!

Sokakta sağlık yönünden zarar görmüş bir hayvana yardım etmek için acil yardım bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yardım ederken daha çok zarar verebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken acil yardım hattını aramak olacaktır. ALO 153 hattını arayarak hayvanı bulduğunuz adres bilgisini ve hayvanın sağlık durumu hakkında bilgi vererek ekipleri çağırabilirsiniz. Gelen ekipler hayvana ilk yardımı yaptıktan sonra iyileştirmek için görev alanlarına götürür ve iyileştirir. İyileştirilen hayvanlar ya sahiplendirilir ya da alınan adrese tekrardan sağlıklı bir şekilde bırakılır.

Yeşilay Kuruluş Amacı Nedir? Yeşilay Görevleri Nelerdir ve Yardım Al !

Hemen öğrenmek için tıklayınız.

Dünya - 08:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.