Süt Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? – 2022

Süt yardımı belediyeler tarafından yapılan yardımlardan bir tanesidir. Belediyeler belirli yaş aralığındaki çocuklar için süt yardımı yapmaktadır. Süt içmenin belirli yaş aralığındaki çocuklar için faydasının bilinmesi üzerine maddi durumu el vermeyen aileler için yapılan yardımdır. Maddi durumu yetersiz görülen ailelere , evdeki çocuk sayısına bağlı olarak yardım yapar. Bu hesaplama ise evde yaşayan ve yaş aralığı uygun görülen çocuk başına haftalık 2 litre olarak esas alınır. Bu proje ile birlikte gelişme çağındaki maddi durumu olmayan çocukların da süt içmenin faydalarından yararlanması hedef alınmıştır. Bu proje; şehirler arasında ve belediyelerin istekleri doğrultusunda farklı isimlerde karşınıza çıkabilir. Örnek vermek gerekirse; İstanbul için “Halk Süt” projesi ismi kullanılır. İzmir için ise “Süt Kuzusu” ismi kullanılmaktadır. Diğer il ve ilçelerde ise farklı isimler kullanılmıştır.
Ekonomi - 05/12/2021 20:28 A A

Süt yardımı belediyeler tarafından yapılan yardımlardan bir tanesidir. Belediyeler belirli yaş aralığındaki çocuklar için süt yardımı yapmaktadır. Süt içmenin belirli yaş aralığındaki çocuklar için faydasının bilinmesi üzerine maddi durumu el vermeyen aileler için yapılan yardımdır. Maddi durumu yetersiz görülen ailelere , evdeki çocuk sayısına bağlı olarak yardım yapar.

Bu hesaplama ise evde yaşayan ve yaş aralığı uygun görülen çocuk başına haftalık 2 litre olarak esas alınır. Bu proje ile birlikte gelişme çağındaki maddi durumu olmayan çocukların da süt içmenin faydalarından yararlanması hedef alınmıştır. Bu proje; şehirler arasında ve belediyelerin istekleri doğrultusunda farklı isimlerde karşınıza çıkabilir.

Örnek vermek gerekirse; İstanbul için “Halk Süt” projesi ismi kullanılır. İzmir için ise “Süt Kuzusu” ismi kullanılmaktadır. Diğer il ve ilçelerde ise farklı isimler kullanılmıştır.

İstanbul’da yaşayan ve maddi durumu olmayan aileler Halk Süt Projesi kapsamında 3 ve 6 yaş aralığında çocuklar için bu projeden faydalanabilir. Halk Süt Projesi çocuklar için haftalık 2 litre yardım yapmaktadır.

İzmir’de yaşayan ve maddi durumu yetersiz kalan aileler için Süt Kuzusu Projesi kapmasında 1 ve 5 yaş aralığındaki çocuklar için bu projeden faydalanabilir. Süt kuzusu Projesi ise çocuklar her hafta , çocuk başına 2 litre süt vererek projesini sürdürmektedir.

Türkiye’nin Kara Kutusu Haber Platformu Sayesinde İndirimlerden Faydalanın! Faydalanmak için Ürünlere Tıklayınız!

Süt Yardımı ve Süt Parası Yardımı Aynı Değildir!

Süt Yardımı gelişme çağında olan çocuklar için tedarik edilen gerçek anlamdaki “Süt” desteğidir. Süt parası yardımı ise doğum yapan annelerin devlet veya belediyeler tarafından almış olduğu nakdi para yardımına denir. Süt Yardımı başvurusu yapan ve onaylanan aileler için bir hesaplama yapılır.

Hesaplanan süt miktarı 15 günde bir ve ya aylık olarak ailelere temin edilir. Toplu olarak dağıtıma çıkan sütler, ailelerin ve çocuklarına eline her zaman ve eksiksiz olarak teslim edilir. Ayrıca ihtiyaç sahibi aileler yardım başlangıcında her hafta düzenli olarak sütlerini alabilir.

Süt Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Halk Süt & Süt Kuzusu Sorgulama!

Süt yardım almak isteyen ve ihtiyaç sahibi bulunduğu il ve ya ilçenin belediyesine yüzyüze başvuru yapabilir. Başvuru işlemleri tamamlanan ihtiyaç sahipleri, bulunduğu belediyenin resmi web sitesi üzerinden başvurularını takip edebilir. Belediyelerin resmi web siteleri içerisinde bulunan “Süt yardımı Sorgulama” bölümünden rahatlıkla sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • -İstanbul , yardımı sorgulamak için tıklayınız.
  • -İzmir , yardımı sorgulamak için tıklayınız.
  • -Diğer şehirler için bulunduğunuz belediyenin resmi web sitesi adresine giriş yaparak , sorgulama işlemlerinizi takip edebilirsiniz.
Türkiye’nin Kara Kutusu Haber Platformu Sayesinde İndirimlerden Faydalanın! Faydalanmak için Ürünlere Tıklayınız!

Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Halk Süt ve Süt Kuzusu!

Süt yardım almak isteyen vatandaşlar, başvurularını yaşamakta olduğu belediye hizmet binası çalışan memurlar aracılığı ile gerçekleştirebilir. Hizmet binasında çalışan belediye memurları başvuru yapabilmeniz için sizlere başvuru dilekçesi verir. Sizler de gerekli görülen bölümleri doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Başvuru Nasıl Yapılır? Dilekçe Örneği!

İzmir şehrinde yaşayan ve büyükşehir belediyesine bağlı olan ilçelerdeki vatandaşlar bu proje kapsamında başvuru yapabilir. Başvurular belediyelere yapılmaktadır. Belediyelerde sunulan dilekçeleri doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru gerçekleştikten sonra başvuru yaptığınız belediyenin resmi web sitesi üzerinden başvuru sürecini takip edebilirsiniz.

Süt kuzusu dilekçe örneği için tıklayınız.

Süt Yardımı İçin İstenen Evraklar ve Başvuru Şartları

  • -Başvuru Dilekçesi
  • -Anne, baba ve Süt Kuzusu’ndan süt alabilecek çocuk/çocukların kimlik fotokopileri

Boşanma Halinde;

  • -Boşanma Mahkeme Kararı (Çocuğun velayetinin başvuru yapan ebeveynde olduğunu gösterir belge)

Resmi Nikah Olmadığı Durumlarda;

  • -Nüfus Müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği (Çocuk Tanıma ibaresinin yer aldığı belge.)

İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) Süt Yardımı Başvurusu – Halk Süt Başvuru Dilekçe!

İstanbul Büyükşehir Belelediyesi süt yardım projesi olan “Halk Süt” yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar aşağıda vereceğim Halk Süt başvuru dilekçe örneği formunu doldurarak belediyelerin hizmet bölümüne elden teslim etmeleri gerekmektedir. Elden teslim edilen başvuru dilekçesi ve devamındaki onay sürecini İBB web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

İBB Halk Süt Dilekçe örneği için tıklayınız.

Belediye Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Yardım Ücreti Ne kadar?

Ekonomi - 20:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.