Türk Otomotiv Sektörünün En Büyük Yatırımı Gerçekleştireceğiz!

Genel - 21/03/2021 23:39 A A

Türk Otomotiv Sektörünün En Büyük Yatırımı – Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki “Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı”nda 2 milyar Euro’luk yeni yatırımın ayrıntıları paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’yi küresel rekabette ileriye taşımada önemli bir adım daha atmış olacağız. Ford Otosan 2 milyar yatırım planını açıklamıştı. Biz de proje bazlı devlet kapsamına alarak gereken her türlü desteği verdik. Bugünkü imza töreni devletimizin yatırımlarla ilgili destek tavrına en güzel örnek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ford Otosan’ın yatırımı ile doğrudan 3 bin, dolaylı 15 bin istihdam sağlanacağını kaydetti. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç da “2 milyar Euro’luk Türk otomotiv sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımını gerçekleştireceğiz. Yeni yatırımımızla Kocaeli fabrikamız, Türkiye’nin batarya dahil ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi haline gelecek” diye konuştu. Ford’un ‘Yeni Nesil Transit Custom’ ailesinin dizel ve şarj edilebilir, hibrit elektrikli PHEV versiyonları ile tam elektrikli versiyonu 2023 yılı ortası itibarıyla kademeli olarak seri üretime hazır hale gelecek ve müşterilere sunulacak. Ayrıca, Ford ve Volkswagen’in stratejik ortaklığı kapsamında da Yeni nesil Volkswagen 1 tonluk ticari araç modeli Ford Otosan tarafından Türkiye’de üretilecek!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki ‘Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda 2 milyar Euro’luk yeni yatırımın ayrıntıları paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’yi küresel rekabette ileriye taşıma önemli bir adım daha atmış olacağız. Ford Otosan 2 milyar yatırım planını açıklamıştı. Biz de proje bazlı devlet kapsamına alarak gereken her türlü desteği verdik. Bugünkü imza töreni devletimizin yatırımlarla ilgili destek tavrına en güzel örnek. Ford Otosan 12 bin 500 insanımıza istihdam sağlıyor. Firma ülkemizin kalkınmasında çok kritik rol oynuyor. Ford Otosan AR-Ge ihracat üretim ve katma değer etkisi 10 yıla yayılacak büyük vizyon ortaya kalkmakta. Proje tamamlandığında 440 bin olan üretim kapasitesi 650 bine yükselecek. Projenin devreye alınmasıyla Ford dışında Volkswagen firması için de bir tonluk araç üretimi gerçekleştirilecek” dedi.

Türk Otomotiv Sektörünün En Büyük Yatırımını

‘TÜRKİYE’Yİ ÖNEMLİ BİR BATARYA ÜRETİM MERKEZİ YAPMAKTA KARARLIYIZ’

Yatırım sayesinde geleceğin otomotiv sanayisinde elektrikli ve bağlantılı ticari araçların da en büyük üretim merkezinin Türkiye olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:”Proje tamamlandığında Ford Otosan’ın 440 bin olan üretim kapasitesi 650 bine çıkacak, Kocaeli’nde üretilip Avrupa’ya ihraç edilen araçlarla Türkiye’nin liderliği pekişecektir. Sadece dizel ve benzinli araçlar değil kullanımı giderek yaygınlaşan elektrikli araçlar ve batarya üretimi de yapılacak. Ford Motor Company ve Volkswagen AG’nin stratejik ortaklığı kapsamında Volkswagen AG’nin yeni nesil 1 tonluk ticari araç modelinin de Ford Otosan tarafından Kocaeli fabrikalarında üretilmesi öngörülmektedir. Tesiste elektrikli araç ve batarya da üretilecek. Ford Otosan’ın yatırımı ile doğrudan 3 bin dolaylı 15 bin istihdam sağlanacak.”

Türk Otomotiv Sektörünün En Büyük Yatırımı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ford Otosan’ın Kocaeli’de gerçekleştirme kararı aldığı “Yeni Nesil Ticari Araç ve Batarya Üretimi” yatırımının Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubundan (TOGG) sonra Türkiye’de kurulan ikinci elektrikli araç üretim tesisi olacağını bildirdi. Bakan Varank, “Ülkemizde faaliyet gösteren tüm otomotiv üreticilerini ve tüm global markaları yeni nesil mobilite araç yatırımlarını Türkiye’de yapmaya, sunduğumuz çok cazip teşvik ve desteklerden faydalanmaya davet ediyorum” dedi.

Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley ; “Ford ve Türkiye arasındaki ilişkinin temelleri neredeyse 100 yıl öncesine dayanıyor. Bugün geldiğimiz noktada Ford Otosan, Türk otomotiv sektörünün öncü şirketi ve global otomotiv endüstrisinin en başarılı ve köklü ortak girişimlerinden biri olmaya devam ediyor. Ford olarak, Koç Topluluğu ile ortak girişimimiz Ford Otosan ile bugüne kadar Türkiye’de başardıklarımızdan gurur duyuyoruz. Bundan sonrasında da bu başarılara yenisini eklemeye hazırız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılımcılarla fotoğraf çektirdi.

Genel - 23:39 A A
BENZER HABERLER