Ukrayna Türkiye ‘nin Sihalarını İstiyor!

Ukrayna Türkiye ‘den destek beklediğini belirtti. Ukrayna Türkiye kendi teknolojilerini paylaşabilir. Bu herkesin ortak faydasına bir proje.
Gündem - 18/12/2020 14:59 A A

Ukrayna Türkiye ‘den destek beklediğini belirtti. Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Kiev’deki Ukrayna Savunma Bakanlığı’nda bu gün Dışişleri ve Savunma Bakanlarının birlikte gerçekleştireceği görüşme öncesinde savunma alanındaki işbirliğine ilişkin Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Taran, “Türk SİHA ‘larının en etkili modern silah olduğu konusunda kimseyi ikna etmeye gerek yok. Bunu herkes Suriye’de, Libya’da ve en son Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda gördü.” diye konuştu.

türk siha ve iha bayraktar baykar savunma

Türkiye’nin Ürettiği Sihalara İhtiyacımız Var!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski:”Orduyu modernize etme talimatı doğrultusunda Türk SİHA’larını envanterlerine ekleme kararı aldıklarını söyledi. Siha’lar maliyet olarak uygun. Satın aldığımız Türk Bayraktarların yüksek etkinliğine Ukrayna Devlet başkanı ve Ukrayna Savunma Bakanı bizzat tatbikatlarda şahit olduk dedi. Satın almanın yanı sıra Ukrayna’da beraber üretmek ve teknoloji transferi yapmak istiyoruz.” dedi.

Ukrayna Türkiye firmaları ile kendi teknolojilerini paylaşabilir. Bu herkesin ortak faydasına bir proje. Değerlendirmelerinde bulundu. İki ülke arasındaki ilişkilerin sadece askeri sanayi alanında değil. Pek çok alanda geliştiğini söyleyen Taran.” Ukrayna Türkiye arasındaki savunma alanındaki işbirliği ve ortak anlayışın Karadeniz ve Azak bölgesinde başta olmak üzere uzun tarihi olduğunu ifade etti.

Ukrayna’da pek çok etnik Türk’ün de yaşadığını vurguladı. Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğunu söylediği için Türkiye’ye minnettar olduklarını da söyledi. Savunma bakanı Hulusi Akar ile iyi ilişkileri olduğunu belirten Taran. “Kendisi ile Kiev’de buluştuk. Başkan Zelenski’nin İstanbul ziyaretinde buluştuk. Ve diyaloğumuza devam edeceğiz.” dedi.

Ukrayna Türkiye ‘den NATO da Destek Bekliyor!

Bu günkü toplantıda askeri siyasi ve askeri teknik konuları ile Karadeniz’de güvenliği nasıl arttırabiliriz görüşeceklerini belirtti. NATO üyeliğinin Ukrayna’nın amacı olduğunu hatırlatan Taran.” Türkiye kilit bir NATO üyesi ülke ve bu konuda Ukrayna’ya yardım edebilir. Bu nedenle tüm alanlarda işbirliğini arttırmaya açığız.” dedi.

Ukrayna Türkiye ve Baykar Savunma Türk Siha ve İha

SİHA Kahramanı “BİZ BAYKARIZ”

1984’ten bu yana Türkiye’nin teknolojik olarak bağımsızlaşması amacıyla yerli ve milli üretimden yana çalışan Baykar, geçtiğimiz 35 yıl içinde Türkiye’de savunma ve havacılık alanında dönüşüm yaratacak bir ivmenin öncüsü haline geldi. Bugün Baykar olarak, otomotiv endüstrisi için adım attığımız mühendislik girişimimizi yeni kuşak mühendislerimizle gökyüzüne taşıyarak dünyanın sayılı insansız hava aracı üreticilerinden biri olmanın gururunu taşıyoruz. Türkiye’nin ilk yerli ve milli İnsansız Hava Araçlarını üretirken en önemli motivasyonumuz her zaman kendi mühendislerimize ve beyin gücümüze güvenmek oldu.

Baykar’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine giren ve yurt dışına ihraç edilen savunma teknolojilerinin başarısında da sürekli üretim ve geliştirme kültürü öncü rol oynuyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan tescilli Baykar Ar-Ge Merkezi’mizde havacılık arenasında paradigma dönüşümü sağlayacak ileri teknolojileri milli ve özgün olarak tasarlamaya odaklanıyoruz. Sonuç odaklı düşünen ve motivasyonu yüksek ekip ruhumuz; Ar-Ge ve üretim süreçlerinin iç içe geçmesiyle yeni teknolojilerin dinamik bir şekilde uygulanmasını sağlıyor. Tasarlamak, yapmak ve üretmek kadar; askeriyle, sanayicisiyle ve toplumun tüm katmanları tarafından insansız ve otonom teknolojilerin sahiplenilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Kendi finanse ettiği Ar-Ge faaliyetleriyle Türk havacılık ve savunma tarihinde ilklere imza atan ve Türkiye’de %93 yerlilik oranına ulaşan Baykar, İnsansız Hava Araçları alanında  dünya çapında en ileri teknolojik sistemleri geliştirmeye devam etmektedir. 

Gündem - 14:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.