Yetimlere Para Yardımı Nedir? Başvuru ve Sorgulama! – 2024

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına, yetim para yardımı başvurusu yapacak olan veli veya vasinin olmaması durumunda çocukların başvurusunu kabul edilemez. Çünkü resmi olarak 18 yaşından küçük kişilerin başvuruları dikkate alınmaz. Yasal olarak veli veya vasisin olmaması durumunda çocuğun akrabaları içerisinde 18 yaşından büyük herhangi bir kan hısımlığı olan biri başvuru yapabilir. Ancak başvuruyu yapacak olan akraba ile çocuğun aynı adreste yaşaması şartlardan biridir.
Ekonomi - 08/08/2021 09:58 A A

Yetimlere para yardımı devlet tarafından verilen sosyal desteklerden birisidir. Bu maddi yardım yetim çocukların ailelerine verilen ihtiyaçlarını karşılaması konusunda verilen desteklerden biridir. Çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılaması konusunda çocuktan sorumlu olan anne veya babaya verilen düzenli ödemesi olan sosyal yardımdır.

Yetimlere Para Yardımı Kimlere Verilir?

İhtiyaç sahibi öksüz veya yetimlere para yardımı ödemeleri anne veya babaya verilmektedir. Anne ve baba vefat etmiş durumda ise bu maddi desteği almak için çocuğun vasisine ödemeler yapılır. Yasal vasisin bu parayı çocuk adına alabilmesi için bir kaç evrakla beraber birlikte yaşadıklarını kanıtlaması gerekir.

Bunun için Resmi Vasilik Belgesi sahibi olması şarttır. Vasilik belgesinin dışında ise çocuk ile birlikte yaşadığını kanıtlaması için adrese dayalı ikametgah belgesi alması ve bunu yetkililere sunması da diğer şarttır.

Yetimlere Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim ve öksüz çocukların ihtiyaçlarını karşılamak adına verilen maddi yardıma başvuru yapabilmek için bazı kriterler aranmaktadır. Öncelikle başvuruyu ihtiyaç sahibi çocuklar yapamaz. Hayatta olan anne veya baba yapabilir. Anne/Baba vefat etmişse , yasal vasisi olan belirlenen kişi yapabilir.

Anne veya baba başvuru yaptığında kanunen sadece ikametgah ve çocuğun velayetini gösteren belge ile başvuru yapılabilir. Vasisi tarafından başvuru yapılacaksa aşağıdaki şartlar yerine getirilmelidir. Bunlar;

  • -Resmi Vasilik Belgesi
  • -Adrese dayalı İkametgah Belgesi
  • -Başvuru sırasında öksüz/yetim çocuk ile birlikte başvurunun gerçekleşmesi şarttır.

Yetim Para Yardımı Başvurusu için Hangi Kurumlara Başvuru Yapılır?

Yetim ve öksüzler için para yardımı başvuru yapmak isteyen veli veya çocuktan sorumlu olan vasisi bulunduğu ilde elden başvurusunu gerçekleştirebilir. Bunun için bulunduğu il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapması gerekmektedir.

Veli/Vasinin Olmaması Durumunda Kimler Başvuru Yapabilir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına, yetim para yardımı başvurusu yapacak olan veli veya vasinin olmaması durumunda çocukların başvurusunu kabul edilemez. Çünkü resmi olarak 18 yaşından küçük kişilerin başvuruları dikkate alınmaz.

Yasal olarak veli veya vasisin olmaması durumunda çocuğun akrabaları içerisinde 18 yaşından büyük herhangi bir kan hısımlığı olan biri başvuru yapabilir. Ancak başvuruyu yapacak olan akraba ile çocuğun aynı adreste yaşaması şartlardan biridir.

Yetim ve Muhtaç Başvuru Formu: vgm.gov.tr Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Yetim Para Yardımı 2024 Ödemeleri Ne kadar?

Gerekli şartları yerine getiren ve başvurularını gerçekleştirmiş olan veli veya vasiler 2021 yılında ödemelerin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Bu yetim para yardımları 2021 yılında çocuk başın 150 Türk Lirası olacak şekilde belirlenmiştir. Ödemeler aylık olarak yapılmaz. Her iki ayda bir olmak şartı ile yılda 6 kez 300 Türk Lirası olarak başvuru sahiplerine aktarılır. Ödemeler ise Banka Hesap Numarası veya PTT üzerinden 2 ayda 1 kez 300 Türk Lirası olarak verilmektedir.

Çocuk Bakım Parası 600 TL! PTT ile Başvuru ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Öğrenmek için tıklayınız.
Ekonomi - 09:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.