Komar Balı Faydaları Nelerdir? Zehirli Mi? Şaşıracaksınız!

Deli bal ismini duyan herkes bu balın farklı özellikler taşıdığını düşünmektedir. Öncelikle bu bal, mor renkte olan “Deli Bal Çiçeği” özlerinin toplanması ile elde edilen bir bal türüdür. Bal gibi deyimini yok sayarcasına bu balın tadı acımsıdır. Ayrıca bu bal sarı renkte değil, kızılımsı bir renge sahip olması ile görünüş olaraktan da farklılık göstermektedir. Boğaz ağrısı ve iltihabına, kronik bronşite iyi gelmektedir. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu biliyoruz fakat bu balda daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Çünkü; gün de bir çay kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Bu ölçekten fazla tüketim olması durumunda Komar Balı (Deli Bal) zehirlenmesi kaçınılmaz olacaktır.
Araştırma-Bilim - 11/08/2022 15:18 A A

Komar Balı Faydaları nelerdir? Zehirli mi? Yan etkileri var mı? Neye iyi geliyor? Şeklinde soruların gündem olması araştırma yapmamızı sağladı. Sizler için Komar Balı Faydaları nelerdir? Halk dilinde bilinen adı ile “Deli Bal” olan bal türünü sizler için araştırdık. İşte detaylar…

Komar Balı (Deli Bal) Nedir? Diğer Ballardan Farkı Nedir?

Deli bal ismini duyan herkes bu balın farklı özellikler taşıdığını düşünmektedir. Öncelikle bu bal, mor renkte olan “Deli Bal Çiçeği” özlerinin toplanması ile elde edilen bir bal türüdür. Bal gibi deyimini yok sayarcasına bu balın tadı acımsıdır. Ayrıca bu bal sarı renkte değil, kızılımsı bir renge sahip olması ile görünüş olaraktan da farklılık göstermektedir.

Komar Balı (Deli Bal) Zehirli Mi?

Komar balı faydalarını birazdan sizlerle paylaşacağım. Öncelikle bu bal türü hakkında söylentiler zehirli olduğu konusunda bir hayli çoktur. Bu konuya açıklık getirmek istiyorum. Komar balı, Karadeniz bölgesinin sahil bölgelerinde yetişen “Orman Gülü” çiçeğinin özlerinden elde edilmektedir. Orman gülü çiçeği ise yılda sadece 15-20 gün çiçek açmaktadır.

komar balı faydaları

Orman Gülü Çiçeğinin özellikleri halk tarafından zehirli olması ihtimalini doğurmuştur. Orman gülü çiçeğinin dalı, yaprakları ve çiçeğinin zehirli olması bu önyargıyı doğuran ana sebeptir. Orman gülü çiçeği bu sebepten dolayı halk arasında Anzer Balı, Kuzu Katili, Dana Katili, Tutan Bal ve Acı Bal olarak bilinmektedir. Ayrıca konu başlığımız olan Komar Balı Faydaları nelerdir? konusunda olduğu gibi bir diğer adı da “Komar Balı” olarak bilinmektedir.

Komar Balı Faydaları Nelerdir? Nerede Üretilir?

Komar Balı Faydaları konusu tıpçılar tarafından mide ağrılarına, şeker hastalığına ve tansiyonu olan kişilere iyi geldiğini söylemektedir. Orman gülü çiçeği Karadeniz bölgesinin sahil kesimlerinde rakımı 3 kilometreye kadar olan yüksek alanlarda yetişmektedir. Bu balın özlerinin toplanması ve komar bal elde etmesi zorluk gerektiren bir üretimdir. Ülkemizde Kastamonu’nun Çatalzeytin, İnebolu, Abana, Bozkurt, Doğanyurt, Cide, Küre ilçelerinde Koman Balı (Deli Bal) üretilmektedir.

Komar Balı Faydaları ve Fazla Tüketilmesi Zehirlenme Durumu

Komar Balı Faydaları yukarıda bahsettiğim sağlık sorunlarının yanı sıra; Boğaz ağrısı ve iltihabına, kronik bronşite iyi gelmektedir. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu biliyoruz fakat bu balda daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Çünkü; gün de bir çay kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Bu ölçekten fazla tüketim olması durumunda Komar Balı (Deli Bal) zehirlenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Komar balını bilmeyen ve vücudu alışkın olmayan kişiler çok ufak ölçeklerde tüketmesi bile zehirlenmeye yol açabilmektedir. Deli Bal Zehirlenmesi, kalbin yavaşlamasına ve tansiyonun düşmesine sebebiyet vermektedir.

Komar Balı (Deli Bal) Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Komar balının zehirleyici bir özelliğe sahip olmasını “Grayanotoksin” adı verilen madde sebep olmaktadır. Deli bal zehirlenmesi sebepler ise aşağıdaki gibidir;

  • -Kalpte ritim bozukluğu,
  • -Boğazlar da yanma,
  • -Deride kızarıklık,
  • -Gözde kızarıklık,
  • -Ağız ve burunda kaşıntı olması,
  • -Tükürükte artışın olması,
  • -Bulanık görme ve görme yetisi eksikliği deli bal zehirlenmesinin belirtilerinden başlıcalarıdır.

Ayrıca Komar Balı tüketiminden sadece 60 ve 90 dakika içerisinde bu etkileri görmeye başlayacaksınız. Yemeden önce dikkat etmeniz gereken gıdalar arasında yer almaktadır.

Herbalife Zayıflatır Mı? Herbalife Shake Nedir? – Faydaları Nelerdir?

Araştırma-Bilim - 15:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.